Assessment literacy conceptions and practices of EF teachers in higher education
Yüksek öğretimde yabancı dil olarak ingilizce öğretmenlerinin değerlendirme fikir ve uygulamaları
  1. Tez No: 614678
  2. Yazar: DİLAY DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ASLI SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bir devlet üniversitesindeki yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin dil okuryazarlığı ihtiyaçlarını araştırmaktır. Ayrıca, değerlendirme düşünceleri, değerlendirme uygulamaları ile düşünceleri ve uygulamaları arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Bu çalışmada hem nicel (anket) hem de nitel (görüşme) verilen toplandığı karma yöntemler araştırma tasarımı kullanılmıştır. İlk olarak, 32 katılımcıdan nicel veriler toplanmıştır. İkinci olarak, aynı örneklemden 7 gönüllü görüşmeci ile yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler, yüzdeler, frekanslar ve ortalamalar gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanan nitel veriler açık kodlama kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, çalışmaya katılan yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin farklı dil testleri ve değerlendirme alanlarında hizmet öncesi eğitim almış olmalarına rağmen, mesleki bilgilerinin yeterli olmadığını ve bu alanlarda daha fazla eğitime ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. Nitel verilerin bulguları, katılımcıların değerlendirme inançlarının ve gerçek uygulamalarının örtüşmeyebileceğini ve katılımcıların havacılık öğrencilerinin dinleme ve konuşma becerilerine odaklanması gerektiğini düşündüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate language assessment literacy needs of tertiary level English as foreign language (EFL) teachers at a state university in Turkey. Also, their assessment beliefs, assessment practices and discrepancies between their conceptions and assessment applications were explored. The current study used mixed-methods research design in which both quantitative (questionnaire) and qualitative (interview) data were collected. First, quantitative data were collected from 32 participants. Second, qualitative data were collected by conducting semi-structured individual interviews with 7 voluntary interviewees from the same sample. Quantitative data were analysed using descriptive statistics such as percentages, frequencies and means. Qualitative data gathered through semi-structured interviews were analysed using open coding. The results showed that despite the fact that the participating EFL teachers' had received pre-service training in different domains of language testing and assessment, their professional knowledge was not seen to be sufficient and they reported that they needed further training in these domains. The findings of the qualitative data revealed that participants' assessment beliefs and real practices may not overlap and participants believed that aviation students' assessment should focus on listening and speaking.