Exploring the predictive power of in-service EFL instructors' informal technology usage situations on their tpack levels
İngilizce öğretim görevlilerinin günlük hayatta teknoloji kullanımlarının teknolojik pedagojik alan bilgileri üzerindeki tahmin gücüne dair bir araştırma
- Tez No: 614679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretim görevlilerinin yüksek öğretimde teknolojiyi verimli bir şekilde entegre etme konusunda yeterli olup olmadıklarını ortaya çıkarmak için Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) seviyelerini belirlemek, günlük hayatta teknoloji kullanma sıklıklarını belirlemek ve günlük hayatta teknoloji kullanma sıklıklarının, teknolojik pedagojik alan bilgileri üzerinde tahmin edici bir etkisi olup olmadığını anlamak için yapılmıştır. Bu çalışma nicel olarak yürütülmüş ve bir çeşit korelasyonel araştırma yöntemi olan regresyon analizi kullanılmıştır. Hizmet içi İngilizce öğretim görevlilerinin günlük hayattaki teknoloji kullanım sıklığını ölçmede kullanılan veriler, Başer (2015) tarafından geliştirilen TPAB-YDOİ anketini içeren çevrimiçi bir anket ve Wang vd. (2014)'in resmi/günlük hayatta teknoloji kullanımı ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya Türkiye'de kamu ve vakıf üniversitelerinde çalışmakta olan 105 hizmet içi İngilizce öğretim görevlisi gönüllü olarak katılmıştır. Elde edilen bulgular, İngilizce öğretim görevlilerinin günlük hayattaki teknoloji kullanım sıklığının 'ayda bir iki kere' ile 'haftada bir iki kere' aralığında olduğunu göstermektedir. Bu aralık günlük hayatta teknoloji kullanım sıklığı açısından yoğun olarak yorumlanmaktadır. Sonuçlar hizmet içi öğretim görevlilerinin yüksek TPAB seviyesine sahip olduklarını da göstermektedir. Son olarak, günlük hayatta teknoloji kullanımının TPAB-YDOİ'i kısmen tahmin ettiği ve aralarında önemli bir ilişki olduğu ancak TPAB-YDOİ'deki değişimin sadece bir kısmının günlük hayatta teknoloji kullanımı ile açıklandığı görülmüştür. Bu çalışma İngiliz dili öğretimi alanında hizmet içi İngilizce öğretim görevlilerinin günlük hayattaki teknoloji kullanım durumlarını TPAB ile ilk kez ilişkilendirerek alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out in-service EFL instructors' technological pedagogical content knowledge (TPACK) levels in order to identify how competent they are with implementing technology efficiently in their teachings, to present their frequency of informal technology use in order to learn their habits of technology use and to determine the predictive relationship between in-service EFL instructors' TPACK levels and the frequency of informal technology use in order to find out whether their informal technology use predicts how they implement technology in their teaching pedagogically to teach their content area. In this study, quantitative method and prediction research design which is a kind of correlational design was implemented after considering the aims of the study. The data of the study were collected through an online questionnaire consisting of TPACK-EFL survey developed by Başer (2015) to determine the in-service EFL instructors' TPACK level and Formal/Informal Technology Use Scale by Wang et al. (2014) to acknowledge the participants' frequency of informal technology use. A total of 105 in-service EFL instructors who were working in either state or foundation universities from Turkey voluntarily took part in this research study. The findings indicated that in-service EFL instructors' frequency of informal technology use took place between 'once or twice a month' and 'once or twice a week' which can be considered as higher frequencies of informal technology use. Results also showed that in-service EFL instructors had a high level of TPACK. Finally, it was found out that informal technology use moderately predicts TPACK-EFL and they display a significant relationship but not much of the change in TPACK-EFL is explained by informal technology use. Based on these findings, this research study contributes to the literature by relating informal technology usage situations with TPACK for in-service EFL instructors for the first time in English as a foreign language (EFL) teaching field.