Venom immünoterapisi alan çocuklarda serum bazal triptaz düzeyi, osteopontin ve diğer belirteçlerdeki değişimler
Changes in serum basal tryptase levels, osteopontine and other biomarkers in children receiving venom immunotherapy
  1. Tez No: 614696
  2. Yazar: SÜLEYMAN TOLGA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Venom allerjisi olan hastalarda yapılan güncel çalışmalarda serum bazal triptaz (sBT) düzeyinin önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı venom allerjisi olan çocuklarda sBT düzeyinin sistemik reaksiyonun şiddeti ve VİT esnasında ortaya çıkacak yan etkiler ile ilişkisinin araştırılması, ayrıca sBT düzeyinin VİT sırasındaki değişiminin belirlenmesidir. Bunun yanında Th1 ilişkili immün yanıtta rol oynadığı düşünülen plazma OPN düzeyinde VİT esnasındaki değişiklikleri belirlemek de amaçlanmıştır. Venom allerjisi olan 73 çocuk [55 sistemik reaksiyon (SR) ve 18 geniş lokal reaksiyon (GLR)] ve yaş, cinsiyet ve aeroallerjen sensitizasyonu açısından aralarında fark olmayan 55 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya alındı. Ağır SR/anafilaksi, SR gözlenen hastaların 24'ünde (%41) mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Recent studies in patients with venom allergy have highlighted the importance of serum basal tryptase (sBT) levels. The aim of our study is to document the effect of sBT levels on the type and severity of clinical presentation and the relationship with side effects during venom immunotherapy (VIT) in children with venom allergy. We also intended to demonstrate the possible changes in plasma osteopontine (OPN) levels which play important roles in Th1 related immune responses. 73 children with venom allergy [55 systemic reaction (SR) and 18 large local reaction (LLR)] along with 55 age, sex and aeroallergen sensitization matched healthy control subjects were enrolled. Severe SR/anaphylaxis was present in 24 (41%) patients.