Nigella sativa (çörek otu) tohum destek tedavisinin allerjik rinit hastalarının hematolojik parametreleri ve polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine etkisinin ex vivo araştırılması
Investigation of nigella sativa seed supplementation effect on hematological parameters and polymorphonuclear leukocyte functions of allergic rhinitis patients ex vivo
- Tez No: 124083
- Danışmanlar: PROF.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Allerji Bilim Dalı'na başvuran Allerjik Rinit tanısı konulan (n=12, yaş ort 34) hastaların allerjik rinit immunoterapisi öncesi, immunoterapi (30 gün), immunoterapi +N. sativa tohum desteği (2 gr/gün/oral/30 gün) sonrasının PNL fonksiyonları ve lenfosit alt grupları, sağlıklı gençlerde N. sativa tohum desteğinin PNL fonksiyonları ve hematolojik değerleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. PNL'ler (1x10 hücre/ml) EDTA'lı venöz kandan ficoll-hypaque gradiyent yöntemiyle ayrılmıştır. Fagositoz ve hücre içi öldürme aktivitesi tayininde Alexander ve ark.'nın (1968) yöntemi değiştirilerek kullanılmıştır. İmmunoterapi öncesi allerjik rinitli hastaların fagositik aktivitesi ve hücre içi öldürme aktivitesi düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Nigella sativa Seed Supplemantation Effect on Hematological Parameters and Polymorphonuclear Leukocyte Functions of Allergic Rhinitis Patients Ex Vivo The aim of our study is to investigate the effect on of N. sativa seed supplementation (2g/day,orally) on the polymorphonuclear leukocyte (PMNs) functions and hematological parameters of healthy youngs (n=8, age average 23) and patients with allergic rhinitis (n=12, age average 34), who applied to faculty of Medicine Internal Diseases, Allergy Department before immunotherapy, during immunotherapy (30 days) and after immunotherapy +N. sativa seed supplementation. PMNs (1x10 cells/ml) were isolated by the method of Ficoll-hypaque Gradient from venous blood with EDTA. Phagocytosis and intracellular killing activities were assayed by modifying Alexander's method (1968). Phagocytic activity and intracellular killing activity of the patients with allergic rhinitis were found to be low before immunotherapy.