Kronik rinosinüzitte IL33, IL21 ve IL21 reseptör rolünün araştırılması
Investigation of IL-33, IL-21 and IL-21 receptor role in chronic rhinosinusitis
- Tez No: 614734
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik rinosinüzit nazal mukozanın enflamatuar bir hastalığı olup alerjenlere karşı gelişen immünglobülin E (IgE) aracılığıyla ortaya çıkan, Tip I aşırı duyarlılık reaksiyonuna bağlı gelişen bir hastalıktır. Kronik rinosinüzit hastalarında burunda kaşıntı, kızarıklık, tıkanıklık, hapşırma isteği, burun akıntısı, genizde ve boğazda kaşıntı hissi gibi bazı semptomlar görülmektedir. Başka bir yönüyle bireylerin yaşam kalitesini düşürmekte ve sosyal ve psikolojik sorunlara da neden olabilmektedir. Kronik rinosinüzit patogenezinde birçok sitokinin rol oynadığı gösterilmektedir. Sitokinler; doğal ve adaptif immün yanıt oluşumunda rol oynar. Bu sitokinlerden bazıları kronik rinosinüzit hastalarının nazal doku ve kanlarında araştırılmıştır. Bu çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalında kan ve nazal doku örneklerinde kronik rinosinüzit oluşumunda IL33, IL21 ve IL21 reseptörünün rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastenesi Kulak Burun Boğaz kliniğinde rutin olarak takip edilen hastalardan nazal polipli veya polipsiz kronik rinosinüzit nedeniyle ameliyat önerilen toplam 21 hastadan alınan kan örnekleri ve nazal dokular kullanılarak IL33, IL21 ve IL21 reseptörünün seviyeleri ölçülmüştür. IL-33, IL-21 ve IL-21R miktarları ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Test sonuçları istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılarak IL-33, IL-21 ve IL-21R seviyeleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığı belirlenmiştir. Kronik rinosünizitli hastalarda nazal dokuda IL-33 ve IL-21 istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulunmuştur. Buna karşın nazal dokuda IL-21R'ü istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük bulunmuştur. Bu sonuçlara göre IL-33 ve IL-21'in KRS'de rol aldığını düşündürtmektedir. Diğer taraftan IL-21R'nün ise kanda yüksek nazal dokuda düşük olması iki olasılığı düşündürmektedir. IL-21R'nün nazal dokuda düşük olması IL-21'in etkisiz kalmasına yol açabilir ya da IL-21'in IL-21R'üne bağlanması nedeniyle düşük seviyelerde ölçülmesine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic rhinosinusitis is an inflammatory disease of the nasal mucosa and is caused by Type I hypersensitivity reaction mediated by immunoglobulin E (IgE) to allergens. It is frequently seen in atopic individuals. Although it may decrease in severity, it may continue for life. Chronic rhinosinusitis patients have some symptoms such as nasal itching, redness, congestion, sneezing desire, runny nose, itching in the nasal and throat. In another aspect, it decreases the quality of life of individuals and may cause social and psychological problems. Several cytokines have been implicated in the pathogenesis of chronic rhinosinusitis. Cytokines; plays a role in the formation of natural and adaptive immune response. Some of these cytokines have been studied in the nasal tissues and blood of chronic rhinosinusitis patients. The aim of this study was to investigate the role of IL33, IL21 and IL21 receptors in the formation of chronic rhinosinusitis in blood and nasal tissue samples in the Department of Medical Microbiology, Aydın Adnan Menderes University. IL33, IL21 and IL21 receptor levels were measured by using blood samples and nasal tissues from 21 patients who had undergone surgery for nasal polyposis or non-polyp chronic rhinosinusitis. The amounts of IL-33, IL-21 and IL-21R were determined by ELISA method. Test results were compared with statistical methods to determine whether there was a significant relationship between IL-33, IL-21 and IL-21R levels. As a result of the study, we observed that IL-33 and IL-21 were statistically high in tissue, low in blood, IL-21R was low in tissue and high in blood. The fact that IL-33 and IL-21 are low in high blood in tissue suggests that CRS is involved. The fact that IL-21R is low in the high tissue in the blood suggests that it may be low in the tissue because it binds to IL-21 or that IL-21 may not be able to control and show the effect of IL-21R.