Okul öncesi eğitimine devam eden 48-72 aylık çocukların rekabet stilleri ile çocuklara yönelik ebeveyn tutumları arasındaki ilişki düzeyi
The level of the relationship between the preschool children's competition styles and parent's attitudes towards 48-72-month-old children
  1. Tez No: 614767
  2. Yazar: NURULLAH BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE AKKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmanın temel amacı okul öncesi eğitimine devam eden çocukların rekabet stilleri ile çocuklara yönelik ebeveyn tutumları arasındaki ilişki düzeyini açıklamaktır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul'un Eyüp Sultan, Fatih, Kağıthane ve Şişli ilçelerinde bulunan 18 farklı okul öncesi eğitim kurumunda eğitimine devam etmekte olan 280 çocuk ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada demografik verileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, ebeveyn tutumlarını ölçümlemek amacıyla,“Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılırken, okul öncesi çocukların üç boyutta şekillenen rekabet stillerini ölçümlemek için“Okul Öncesi Rekabet Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan araştırma verileri SPSS 24.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, Bağımsız Gruplar t Testi, Tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis Testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; ebeveynlerin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, meslekleri, eğitim ve ekonomik düzeyleriyle ailede çocuğun bakımına destek olan kişinin varlığı değişkenlerine göre ebeveyn tutumlarının alt boyutlarıyla rekabet stilinin alt boyutlarının değişiklik gösterdiği anlaşılmıştır. Buna ek olarak, okul öncesi çocukların yaşları, cinsiyetleri, çocukların kardeş sayısı gibi bireysel özelliklerine göre rekabet stillerinin alt boyutlarda farklılık gösterdikleri araştırma soncunda tespit edilmiştir. Son olarak araştırma sonucunda, demokratik ebeveyn tutumları geliştikçe bundan çocukların başkalarına odaklı rekabet stillerinin pozitif yönde etkilendiği;“Otoriter ebeveyn tutumu”ile“Aşırı koruyucu ebeveyn tutumunun”çocukların“Göreve odaklı rekabet”stillerini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to analyze the relationship between the preschool children's competition styles and parent's attitudes towards 48-72 month old children. The sample of the research consists of 280 children, who are continuing their education in 18 different pre-primary education institutions in the Eyüp Sultan, Fatih, Kağıthane and Şişli districts of Istanbul in the academic year 2018-2019. Relative screening method has been used in the study. In the research was used“Personal Information Form”for collecting demographic data of participants; for collecting data of parental attitudes,“Parental Attitude Scale”and to measure the competitive styles of pre-school children“Preschool Children's Competition Styles Scale”. The collected research data was analyzed by SPSS 24.0 program. In the analysis of the data were used Independent Groups t Test, One-way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis Test and Pearson Correlation Analysis. As a result of the research; it has been found to vary parents attitudes and the children's competition style according to the age, sex, marital status, occupation, education and economic situation of the parents. Furthermore, It was determined that democratic parental attitudes are positively influenced by children's“Other-Referenced Competition Styles”children, but also the authoritarian parental attitude and protective parental attitude negatively effect on the“Task-Oriented Competition Styles”and“Other-Referenced Competition Styles”of the children.