Okul öncesi dönem çocuklarının sosyal yetkinlik ve rekabet düzeylerinin farklı erken çocukluk eğitimi programları açısından incelenmesi
Examination of the level of social competence and competitiveness of preschool children in terms of different early childhood education programs
  1. Tez No: 636012
  2. Yazar: MERVE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN SAPSAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada okul öncesi dönem çocuklarının sosyal yetkinlik ve rekabet düzeylerinin farklı erken çocukluk eğitimi programları açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu temel amaca bağlı olarak çocukların sosyal yetkinlik ve rekabet düzeyleri arasındaki ilişkiye bakılmış ve erken çocukluk dönemindeki çocukların sosyal yetkinlik ve rekabet düzeyleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul'da bulunan Montessori, Waldorf ve MEB Okul Öncesi Eğitim Programlarından birinin uygulandığı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık 287 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Çorapçı ve diğerleri (2010) tarafından Türkçe uyarlaması yapılmış olan“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği”ve Uyanık-Balat, Akman ve Arslan-Çiftçi (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Okul Öncesi Rekabet Ölçeği”dir. Farklı erken çocukluk eğitimi programlarında eğitim alan çocukların sosyal yetkinlik ve rekabet düzeylerini karşılaştırmak amacıyla Kruskal Wallis Varyans Analizi yapılmıştır. Okul Öncesi Rekabet Ölçeği (ORÖ) ve Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SYDD-30) Ölçeğinin alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Ayrıca çocukların sosyal yetkinlik ve rekabet düzeylerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi amacıyla Mann Witney-U Testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan erken çocukluk eğitimi programlarının çocukların sosyal yetkinlik ve rekabet düzeyleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. ORÖ ve SYDD-30 Ölçeğinin bazı alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmada, çocukların sosyal yetkinlik ve rekabet düzeylerinin çocukların yaşları ve cinsiyetlerine bağlı olarak farklılık gösterdiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine social competence and competitiveness levels of preschool children in terms of different early childhood education programs. Depending on this basic purpose, the relationship between the social competence and competitiveness levels of children was examined and the social competence and competitiveness levels of children in early childhood were examined in terms of various variables. In the study, a relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consists of 287 children, 48-72 months of age, who attend pre-primary education institutions where one of the Waldorf, Montessori and MEB Preschool Education Programs in Istanbul in the 2018-2019 academic year. The data collection tools for the research were,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Social Competency and Behavior Assessment-30 Scale”translated and adapted to Turkish by Çorapçı et al. (2010) and“Preschool Competition Questionnare”translated and adapted to Turkish by Uyanik Balat, Akman and Arslan Çiftçi (2017). Kruskal Wallis Variance Analysis was conducted to compare the social competence and competitiveness levels of children receiving education in different early childhood education programs. Spearman Correlation Analysis was used to examine the relationship between the sub-dimensions of the Preschool Competition Scale (ORÖ) and the Social Competency and Behavior Assessment-30 (SYDD-30) Scale. In addition, Mann Witney-U Analysis was applied to examine the social competence and competition levels of children in terms of demographic variables. Considering the results of the research, it was found that early childhood education programs applied in preschool education institutions have an impact on children's social competence and competitiveness levels. It was found that there was a significant relationship between some subdimensions of the ORÖ and SYDD-30 Scale. In the study, it was also determined that the social competence and competition levels of children differ depending on the age and gender of the children.