Okul öncesi eğitimine devam eden 48-72 aylık çocukların anne ve babalarının ebeveyn tutumları ile medya aracılıklarının incelenmesi
The investigation of parental attitudes of the parents of 48-72 month-old children attending pre-school education and media mediation
- Tez No: 750755
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimine devam eden 48-72 aylık çocukların anne ve babalarının ebeveyn tutumları ile medya aracılıkları arasındaki ilişki ile bunları etkileyebilecek bazı değişkenlerin incelenmesidir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu Kayseri ili İncesu ilçesinde ikamet eden 455 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler 'Demografik Bilgi Formu', 'Ebeveyn Tutum Ölçeği' ve“Erken Çocukluk Ebeveyn Medya Aracılık Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Ebeveyn Tutum Ölçeği ile Erken Çocuk Ebeveyn Medya Aracılık Ölçeği arasındaki ilişki Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir. Erken Çocukluk Medya Aracılık ve Ebeveyn Tutum Ölçeklerinin alt boyutlarının bağımsız değişkenlere göre analizleri Bağımsız Örneklemler T Testi ve ANOVA Tek Yönlü Varyans Analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular incelendiğinde;“Ebeveyn Medya Aracılık”ölçeğinin“Ebeveyn Tutum”ölçeği alt boyutlarından“Demokratik Tutum”alt boyutu pozitif yönlü orta düzeyde,“Otoriter Tutum”alt boyutu ile negatif yönlü orta düzeyde,“Aşırı Koruyucu Tutum”alt boyutu ile pozitif yönlü düşük düzeyde,“İzin Verici Tutum”alt boyutu ile negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the parental attitudes of the parents of 48-72 month-old children attending pre-school education and media mediation and some variables that may affect them. This study is in the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The study group of the research of 455 parents residing in İncesu district of Kayseri province. The data were obtained using the“Demographic Information Form”, the“Parental Attitude Scale”and the“Early Childhood Parent Media Mediation Scale”. The relationship between the Parental Attitude Scale and the Early Childhood Parental Media Mediation Scale was evaluated with the Correlation Test. The analyzes of the sub-dimensions of Early Childhood Media Mediation and Parental Attitude Scales according to independent variables were evaluated with Independent Samples T-Test and ANOVA One-Way Analysis of Variance. When the findings are examined; there was a moderately positive difference between the“Parental Attitude”sub-dimension of the“Parental Media Mediation”scale and the“Democratic Attitude”sub-dimension, and a low-level significant positive difference between the“Overprotective Attitude”sub-dimension. In the“Parental Media Mediation”scale, there was a moderate negative difference with the“Authoritarian Attitude”sub-dimension, and a low-level significant difference with the“Permissive Attitude”sub-dimension.