Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların sorumluluk davranışlarına ebeveynler arası uyumun etkisinin incelenmesi
The level of relationship between responsible behaviors of 48-72 month-old children attending preschool education and their parents' marital adjustment
  1. Tez No: 703623
  2. Yazar: ONUR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE BALABAN DAĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmanın temel amacı okul öncesi eğitimine devam eden 48-72 aylık çocukların sorumlu davranışları ile ebeveynlerinin evlilik uyumları arasındaki ilişki düzeyini açıklamaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019- 2020 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili Avrupa Yakası Fatih, Şişli, Eyüpsultan, Bağcılar, Bakırköy ilçelerinde bulunan MEB'e bağlı on özel ve on devlet okulundaki çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 299 ebeveyn dahil edilmiştir ve araştırmanın genel örneklemini evli bireyler oluşturmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada demografik verileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, ebeveynlerin evlilik uyumlarını ölçmek amacıyla“Evlilik Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Çocukların sorumlu davranışlarını ölçmek amacıyla“Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Sorumluluk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler istatistiksel paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA), Bağımsız Örneklem T Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Kruskal Wallis Testi Kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; ebeveynlerin yaşı, cinsiyeti, evlilik süresi, babanın çalışma durumu, çocuğun yaşı, çocuğun cinsiyeti, ailede başka çocuğun bulunma durumu, çocuğun teknolojik araçlarla vakit geçirme sıklığı, evde evcil hayvan bulunma durumu, ebeveynlerin sahip olduğunu düşündüğü ebeveyn tutumu, ebeveynlerin çocuğuyla olan ilişkilerini nasıl değerlendirdiği değişkenlerine göre çocukların sahip olduğu sorumluluk davranışları alt boyut puanları arasında anlamlı farklılaşma bulunduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, ebeveynlerin evlilik uyum puanları ile çocukların sorumluluk davranışları alt boyut puanları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to explain the level of relationship between responsible behaviors of 48-72 month-old children attending preschool education and their parents' marital adjustment. The working group of the study consists of the parents of children attending 20 different pre-school education, ten private and ten public schools affiliated to the Ministry of National Education in Fatih, Şişli, Eyüp, Bağcılar and Bakırköy districts of Istanbul in the 2019-2020 academic year. 299 parents were included in the study and the general sample of the study was married individuals. The research was conducted using the relational screening method. In the study,“Personal Information Form”was used to collect demographic data and“Marriage Adjustment Scale”was used to measure the marital adjustment of parents. In order to measure the responsible behaviors of the children, the“Scale of Assessment of Responsibility Behaviors of Preschool Children”was used.The data obtained within the scope of the research were analyzed through the SPSS 24.0 program. One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample T Test, Pearson Correlation Analysis and Kruskal Wallis Test were used in the analysis of the data. As a result of the research; parents' age, gender, duration of marriage, father's employment status, child's age, child's gender, presence of another child in the family, frequency of the child spending time with technological tools, having a pet at home, parental attitude that parents think they have, how parents evaluate their relationship with their child It was observed that there was a significant difference between the responsibility behaviors sub-dimension scores of the children according to the variables. In addition, a significant difference was found between the marital adjustment scores of the parents and the children's responsibility behavior sub-dimension scores.