Meme cerrahisi uygulanan hastalarda eğitim gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of training requirements in patients undergoing breast surgery
- Tez No: 614788
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırma, meme cerrahisi uygulanan hastalarda eğitim gereksinimlerinin değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntemler: Araştırma verileri, 15.06.2018-15.08.2018 tarihleri arasında Avrupa Yakasındaki iki özel hastanede meme cerrahisi uygulanan 67 hasta ile görüşülerek tanımlayıcı tipte yapıldı. Kurum izni ve etik kurul onayı alındıktan sonra araştırmacı tarafından hazırlanan ''Hasta Bilgi Formu'' ve ''Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği'' ile veriler toplanıp istatistiksel olarak analiz yapılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 45,04 ± 8,039 olup, %79,1'i evli, %32,8'inin ise yüksekokul veya üniversite mezunu olduğu, %82,1'inin gelirinin giderine denk olduğu saptandı. Hastaların %35,8'inin ailesinde meme hastalığı öyküsü olduğu, meme hastalığı tanısı aldıktan sonra %97'sinin cerrahi tedavi gördüğü, %98,5'inin ameliyattan önce bilgilendirildiği belirlendi. Hastaların %82,1'inin bilgilendirmeyi yeterli bulduğu görüldü. Hastaların en çok ilaçlar ve yaşam kalitesi ile ilgili öğrenim gereksinimleri olduğu belirlendi (4,76 ± 0,430) . Hastaların öğrenim gereksinimlerinin yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, arasındaki ilişkiler incelendiğinde istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edildi. Sonuç: Meme cerrahisi geçirmiş hastalara yönelik eğitimlerin gereksinimler doğrultusunda planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the educational needs in patients undergone breast surgery. Material and Methods: The data of this descriptive study were collected from 67 patients who underwent breast surgery between June 15, 2018 and August 15, 2018 in two private hospitals on the European side. After obtaining institutional permission and ethics committee approval, data were collected using the“Patient Learning Needs Scale”and“Patient Information Form”prepared by the researcher and analyzed statistically. Results: The mean age of the patients included in the study was 45.04±8.039, and 79.1% was married, 32.8% was college or university graduate, and 82.1% had a balanced income. It was found that 35.8% of the patients had a history of breast disease in their family, 97% had surgical treatment, and 98.5% had been informed before the surgery. It was observed that 82.1% of the patients considered the information given adequate. It was determined that patients were in need of learning more about medications and quality of life (4.76±0.430). No statistically significant relationship was found between the learning needs and the age, marital status, and educational status of the patients. Conclusion: It may be suggested that the trainings for patients who undergone breast surgery should be planned in line with the needs