Hemşirelerin ameliyat öncesi bölge temizliğinde kullanılan yöntemlerle ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of knowledge of nurses about the methods used insurgical site cleaning before the operation
- Tez No: 614789
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma, ameliyat sonrası cerrahi alan enfeksiyonlarını önlemek için hemşirelerin ameliyat öncesi bölge temizliğinde kullanılan yöntemlerle ilgili bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel tipte gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma verileri, 03.04.2019- 03.05.2019 tarihleri arasında vakıf ünitesine bağlı özel hastanelerde Ameliyathane, Yoğun Bakım, Cerrahi Servisler, Dahili Servisler bölümlerinde çalışan 87 hemşire ile görüşülerek elde edilmiştir. Kurum izni ve etik kurul onayı alındıktan sonra araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile veriler toplanıp istatistiksel olarak analiz yapılarak değerlendirildi. Bulgular: Hemşirelerin %80'i kadın, %19.5'i erkek ve yaşlarının ortalamasının 26,45 + 5,988 olduğu tespit edildi. Hemşirelerin % 33,3 'ünün evli, %66,7'sinin ise bekar olduğu belirlendi. Hemşirelerin eğitim düzeyine göre dağılımları incelendiğinde %18,4'ünün sağlık meslek lisesi mezunu olduğu, %14,9'unun ön lisans, %60,9'unun lisans, %5,7'sinin ise yüksek lisans seviyesinde eğitimi olduğu saptandı. Hemşirelerin ameliyat öncesi bölge temizliğiyle ile ilgili bilgi düzeylerinin sosyodemografik özelliklerine, mesleki özelliklerine, bölge hazırlığı ile ilgili özelliklerine göre istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: Ameliyat öncesi bölge temizliğiyle alakalı hemşirelerin daha çok bilgi sahibi olmasına adına seminerler, eğitimler ve üniversitelerde bölge temizliğine yönelik eğitimlerin planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This descriptive, cross-sectional study was conducted to determine the level of knowledge of nurses about the methods used in surgical site cleaning before the operation in order to prevent postoperative surgical site infections. Material and Method: The study data were obtained between May 6th, 2019 and May 17th, 2019 with interviews made with 87 nurses working in the Operating Room, Intensive Care, Surgical Services and Internal Services departments of private hospitals affiliated to a foundation university. After obtaining institutional permission and ethics committee approval, data were collected by a questionnaire prepared by the researcher and analyzed statistically. Results: Of the nurses, 80% was female, 19.5% was male and the mean age was 26.45± 5.988. Of the nurses, 33.3% was married and 66.7% was single. When we examine the distribution according to the educational level of the nurses, 18.4% was vocational school of health, 14.9% had an associate degree, 60.9% had a bachelor's degree, and 5.7% was postgraduate. The levels of knowledge of nurses regarding the preoperative surgical site cleaning were not found to be statistically significant in terms of their socio-demographic characteristics, occupational characteristics, and site preparation characteristics. Conclusion: In order to have more knowledgeable nurses regarding preoperative site cleaning, it is recommended to plan seminars, trainings and courses in universities for surgical site cleaning