Pnömonide troponin düzeyinin, pnömoni ağırlık derecesi ile ilişkisi ve oksidan-antioksidan dengesi
The relationship between troponin level and pneumonia severity index in pneumonia patients and oxidant-antioxidant balance
- Tez No: 614940
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARALEZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pnömoniler tüm dünyada çocuk ve erişkin yaş grubunda sık görülen, mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir hastalık grubudur ve tedavi maliyetinin yüksek olması sebebi ile önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken ve hızlı tanı ile hasta mortalite ve morbiditesi azaltılabileceği gibi, gereksiz hastane ve yoğun bakım yatışlarının önüne geçilebilir. Kardiyak troponinler (cTn) akut koroner sendrom dışında bazı klinik durumlarla da ilişkili olabileceği bilinmektedir. Troponinin pnömonide yüksekliği ve pnömoni ağırlığı ile ilişkisine dair erişkinlerde kapsamlı bir çalışma mevcut değildir.Tiyol; hücrelerde herhangi bir oksidatif stres durumunun oluşumunu önlemede kritik bir role sahip sülfidril (-SH) grubu içeren organik bir bileşiktir.İskemi modifiye albümin son zamanlarda sıkça kullanılan oksidan-antioksidan mekanizması ile ilişkili bir belirteçtir ve özellikle iskemi durumunda artmakla beraber birçok inflamatuar durumda da arttığı saptanmıştır. Bu çalışmada, pnömonide troponin düzeyinin , pnömoni ağırlık derecesi ile ilişkisi ve oksidan-antioksidan dengesini değerlendirerek pnömoni biyobelirteci ve pnömoni ağırlığının derecelendirmesi için kullanılabilirliğinin araştırılması amaçladık. Çalışmamızda; pnömoni tanılı 100 hasta ve 100 sağlıklı gönüllünün troponin, native tiyol, toplam tiyol, disülfid , İMA, hemogram, biyokimya, postero-anterior (PA) akciğer grafisi, EKO (ekokardiyografi) ,EKG(elektrokardiyografi) ,gereğinde toraks bilgisayarlı tomografisi (BT) bakılarak karşılaştırıldı. Pnömoni hastalarının özgeçmiş, ek hastalık durumu ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Pnömonili hastalar ayaktan tedavi edilenler, servis ve yoğun bakımda yatışlarına göre yatarak tedavi almalarına göre gruplandırıldı. Ayrıca hastalar pnömoni ağırlık indeksine (PSI) göre de değerlendirildi. Yüz pnömoni tanılı hastanın yaş ortalaması 65.0 ± 15.1, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 59.0±16.0 olarak bulundu. Pnömoni grubunun %38'i (n=38) kadın ve %62'si (n=62) erkek, kontrol grubunun %54'ü (n=54) kadın ve %46'sı (n=46) erkekti (sırasıyla p değerleri; p=0.071, p=0.102). Çalışmamızda pnömoni grubunda troponin düzeyi kontrol grubuna göre daha yüksek saptanmıştır( p0.05).
Özet (Çeviri)
Pneumonias is a disease group that is frequently observed in pediatric and adult age groups worldwide with high mortality and morbidity rates and based upon high treatment costs, it is a matter of community health noteworthy. By favour of early and quick diagnosis, patient mortality and morbidity can be lessened, meanwhile unnecessary hospitalization in hospital wards and ICUs can be prevented. It is known that cardiac troponins (cTn) might be associated with some clinical pictures as well, excluding acute coronary syndrome. No comprehensive study has been recorded regarding the correlation between troponin level increase in pneumonia and severity of pneumonia in adults. Thiol is an organic compound containing sulfhydryl (-SH) group having a critical role in preventing any occurence of oxidative state of stress in cells. Ischemia-modified albumin, related to oxidant antioxidant mechanism, is a frequently used biomarker lately and it is detected that it increases in several inflammatory cases as well as increases in case of ischemia. In this study, we aspire to research the utility of troponin level in pneumonia to rate pneumonia biomarker and severity of pneumonia by evaluating the correlation of pneumonia severity index and oxidant antioxidant balance. In our study, 100 patients diagnosed with pneumonia and 100 healthy volunteers were compared based on the evaluation of troponin, native thiol, total thiol, disulfide, IMA, hemogram, biochemistry, postero-anterior chest radiography, ECG (electrocardiography), ECO (echocardiography), computed tomography of the thorax (CT) The histories, additional disease conditions and physical examination findings of the pneumonia patients were recorded. Pneumonia patients were categorised based upon outpatient treatment, inpatient treatment and ward/icu admission. Additionally, the patients were evaluated based upon pneumonia severity index. It was found out that the average age of the 100 patients diagnosed with pneumonia is 65.0 ± 15.1 and the average age of the control group is 59.0±16.0. %38 (v=38) of the pneumonia group is women while %62 (v=62) are men and %54 (v=54) of the control group is women while %46 (v=46) are men. (p values in order: p=0.071, p=0.102) In our study, troponin level in the pneumonia group is ranked higher than the control group. (p0.05) Statistically,the pneumonia group disulfide/native thiol ratio and disulfide/total thio ratio was detected higher than the control group.