Adana ve Mersin illeri domates alanlarında hıyar mozaik virüsü (Cucumber mosaic virus, cmv)'nün karakterizasyonu
Characterization of cucumber mosaic virus (CMV) in tomato areas of Adana and Mersin provinces
  1. Tez No: 614948
  2. Yazar: FATİME DAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ARAP KAMBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, 2017-2019 yılları arasında ilkbahar ve yaz dönemlerinde Adana ve Mersin illerinde domates üretim arazilerinde Hıyar mozaik virüsü (Cucumber mosaic virus, CMV)'nün saptanması ve karakterizasyonu amacıyla yürütülmüştür. Domates alanlarında simptomatolojik olarak CMV ile enfekteli olduğundan şüphelenilen toplam 150 adet domates bitkisinden yaprak ve meyve örnekleri alınmış ve DAS-ELISA testleri sonucunda 29 bitkide CMV infeksiyonu saptanmıştır. RT-PCR çalışmaları, CMV'ye spesifik RW8 (5'-GGTTCGAA (AG)(AG)(AT)ATAACCGGG–3') ve RV11 (5'-GTTTATTTACAAGAGCGTAC GG–3') dejenere primer çifti kullanılarak, DAS-ELISA da pozitif olarak saptanan 29 örnek içerisinden 9 izolat ile yürütülmüş ve 650 bp büyüklüğünde bant elde edilmiştir. Bunlar içinden survey alanlarını temsil edecek şekilde CMV-12 (Tuzla K12), CMV-17 (Ceyhan C25) ve CMV-21 (Erdemli E29) olmak üzere 3 izolat seçilmiş ve DNA dizileme çalışmalarında kullanılmıştır. Dizi analizleri sonucunda, dünyanın farklı ülkelerinden rapor edilen CMV izolatları kullanılarak oluşturulan filogenetik ağaç üzerinde CMV-12 ve CMV-21 izolatları aynı grupta yer alırken, CMV-17 izolatı farklı bir gruba dahil olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect and characterize Cucumber mosaic virus (CMV) in tomato production areas in Adana and Mersin provinces in the spring and summer periods between 2017-2019. Leaf and fruit samples were collected from a total of 150 tomato plants suspected to be infected with CMV symptomatologically in tomato fields and as a result of DAS-ELISA tests. CMV infection was detected in 29 plants. RT-PCR studies were carried out with 9 isolates out of 29 specimens positive in DAS-ELISA using a CMV specific RW8 (5'-GGTTCGAA(AG)(AG)(AT)ATAACCGGG–3') and RV11 (5'-GTTTATTTACAAGAGCGTAC GG–3') degenerate primer pair and a band size of 650 bp was obtained. Among these, 3 isolates were selected as CMV-12 (Tuzla K12), CMV-17 (Ceyhan C25) and CMV-21 (Erdemli E29) to represent the survey areas and were used in DNA sequencing studies. As a result of sequence analysis, CMV-12 and CMV-21 isolates are in the same group on the phylogenetic tree created using CMV isolates reported from different countries of the world, while CMV-17 isolate is included in a different group.