Niğde ili'nde ölüm belgelerindeki bilgilerin doğruluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy of the information in the death certificates in Nigde
- Tez No: 615057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kayıt tarama ve anket yöntemlerinin kullanıldığı kesitsel, tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Niğde İli'nde 2015 yılında ölen kişiler için doldurulan ölüm belgelerindeki bilgilerin doğruluğunu değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlde görev yapan hekimlerce Ölüm Bildirim Sistemi'ne kaydedilen belgeler incelenmiş ve örnekleme yöntemiyle seçilen ölüm belgelerinin düzenlendiği kişilerin yakınlarına, sözel otopsi anket formu uygulanmıştır. Sözel otopsi çalışmasının evrenini; başka bir yöntemle incelenmeyen ölümler, örneklemi ise evreni bilinen örneklem hesaplama yöntemine göre 305 ölüm oluşturmuştur. Verilerin toplanması için gerekli izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional, descriptive study using record scanning and questionnaire methods was conducted to evaluate the accuracy of the information in the death certificates filled in 2015, in the Niğde Province. The death certificates registered to the death notification system by the doctors working in the province were examined and a verbal autopsy questionnaire was applied to the relatives of the deceased whose death certificates were selected using sampling method. The universe of the verbal autopsy study is the deaths that were not examined by any other methods and the sample consisted of 305 deaths according to the sample calculation method whose universe is known.