Retina ve koroid tümörlerinde optik koherans tomografi ve fundus otoflöresans görüntüleme bulguları
Optic coherence tomography and fundus autofluorescence imaging findings in retina and choroid tumors
- Tez No: 615116
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Koroid, retina pigment epiteli, retina ve optik disk tümörlerinin tanısında optik koherans tomografi (OKT) ve fundus otoflöresans görüntüleme (FOF) bulgularını tanımlamak. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Tümör Servisi'nde Mart 2016 – Mart 2019 tarihleri arasında retina ve koroid tümörü tanısı alan 110 hastanın 113 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların tanı anında çekilen OKT ve FOF görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Koroid nevüsü, koroid malign melanomu (KMM), sınırlı koroid hemanjiomu (SKH) ve koroid osteomunda, OKT'de kubbe şekilli kontur izlenirken, koroid metastazlarında inişli çıkışlı kontur izlendi. SKH hariç diğer koroid tümörlerinde koroid kompresyonu izlendi. KMM, FOF görüntülerde genellikle hiperotoflöresans gösterirken, diğer koroid tümörleri çoğunlukla hipootoflöresans ya da izootoflöresans gösterdi. Retina pigment epitelinin konjenital hamartomunda OKT'de düz kontur, lezyon sınırında başlayan elipsoid zon atrofisi ve retina pigment epitel hipertrofisi, FOF görüntülerde ise hipootoflöresans izlendi. Retina ve retina pigment epitelinin kombine hamartomunda OKT'de preretinal fibrozis, vitreoretinal traksiyon ve retina disorganizasyonu, FOF görüntüde ise hipootoflöresans saptandı. Optik disk melanositomunda OKT'de parmak şekilli kontur izlendi. Vitreoretinal lenfoma OKT'de farklı retina katlarında infiltrat şeklinde tutulum gösterdi. Retinal astrositik hamartomda lezyon içinde güve yeniği şeklinde multiple kistik boşluklar ya da kaviteler izlendi. Sonuç: OKT ve FOF görüntüleme arka segment tümörlerinin ayırıcı tanısında yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To describe the findings of optical coherence tomography (OCT) and fundus autofluorescence (FAF) imaging in choroidal tumor, tumors of the retina pigment epithelium, retinal and optic disc tumors. Material and Methods: 113 eyes of 110 patients diagnosed as retinal and choroid tumors between March 2016 and March 2019 in Ankara University School of Medicine, Department of Ophthalmology were included in this study. OCT and FAF images taken at the time of diagnosis were reviewed retrospectively Results: In choroidal nevi, choroidal malignant melanoma (CMM), circumscribed choroidal hemangiomas (CCH) and choroidal osteoma, dome-shaped contour was observed, while choroidal metastases showed lumpy bumpy contour on OCT. Choroidal compression was observed in all choroidal tumors except CCH. While CMM generally showed hyperotofluorescence on FAF images, other choroid tumors mostly showed hypootofluorescence or isootofluorescence. Congenital hamartoma of the retinal pigment epithelium revealed a flat contour, ellipsoid zone atrophy immediately at the lesion border and retinal pigment epithelial hypertrophy on OCT and hypootofluorescence on FOF images. Pretetinal fibrosis, vitreoretinal traction and retinal disorganization were detected on OCT in the combined hamartoma of the retina and retinal pigment epithelium, and hypootofluorescence was prominent in the FOF images. Optic disc melanocytoma showed thumb-shaped contour on OCT. Vitreoretinal lymphoma showed inftrates at the different layers of retina. In retinal astrocytic hamartoma, moth-eaten appearance of multiple cystic spaces or cavities were observed on OCT. Conclusion: Characteristic and common findings of posterior segment tumors in OCT and FAF guide clinicans in differential diagnosis.