Obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde transkranial manyetik stimülasyonun etkinliği
Effectiveness of transcranial magnetic stimulation in the treatment of obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 615135
  2. Yazar: ALPER ZIBLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM TÜMKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tanılı hastalarda Transkranial Manyetik Stimülasyonun (TMS) etkinliğini araştıran çalışmalar son yıllarda giderek artmıştır. Bu çalışmada, dirençli OKB olgularında Orbitofrontal kortekse (OFK) düşük frekanslı ( 1 Hz) TMS uygulamasının obsesif ve kompulsif semptomlar üzerinde etkinliği araştırılmıştır. Ayrıca bu TMS uygulamasının, depresyon, anksiyete, biriktiricilik ve içgörü üzerine etkinliğine de bakılmıştır. Çalışmaya 34 dirençli OKB tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize şekilde iki gruba ayrılmış, çift-kör ve çapraz geçişli olarak 2 hafta aktif TMS ve 2 hafta taklit (sham) TMS uygulanmıştır. Hastalara klinik değerlendirmede; tedavi öncesi (0. hafta), çapraz geçiş aşaması olan çalışma ortasında (2. hafta) ve çalışma sonunda (4.hafta) olmak üzere üç kez mevcut belirtilerin düzeyini değerlendirmek amacıyla Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ), semptom çeşitlerini belirlemek için Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) ve Biriktiricilik Değerlendirme Ölçeği (BiDÖ), içgörüyü değerlendirmek için Aşırı Değerlenmiş Düşünceler Ölçeği (ADDÖ), depresyon şiddetini belirleme amaçlı Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), anksiyete şiddeti içinse Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) kullanılmıştır. Çalışma süresince hastaların kullanmakta olduğu ilaç tedavilerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Sonuç olarak; her iki grubun tüm ölçek ve alt ölçeklerinde iki grup arasında 0. hafta, 2. hafta ve 4.hafta puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ayrıca her iki grubun tüm ölçek ve alt ölçeklerinde iki grup arasında 0.-2. hafta, 0.-4. hafta ve 2.-4. hafta puanlarının yüzdelik değişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Studies investigating the effectiveness of Transcranial Magnetic Stimulation (TMS) in patients with obsessive-compulsive disorder (OCD) have increased gradually in recent years. In this study, the effectiveness of low-frequency (1 Hz) TMS on the Orbitofrontal cortex (OFC) in treatment resistant OCD cases was investigated on obsessive and compulsive symptoms. In addition, the effectiveness of this TMS application on depression, anxiety, accumulation and insight was also examined. Thirty-four treatment resistant OCD patients were included in the study. The patients were randomly divided into two groups, 2-week active TMS and 2-week sham TMS were applied as double-blind and cross-over. In clinical evaluation; ; Yale-Brown Obsessive Compulsion Scale (YBOCS), Maudsley Obsessive Compulsive Question List (MOCS), Hoarding Rating Scale (HRS), Overvalued Ideas Scale (OVIS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A) was used three times: before treatment (week 0), in the middle of the cross-over phase (week 2), and at the end of the study (week 4). During the study, no change was made in the drug treatments used by the patients. As a result; there was no statistically significant difference between the two groups in all scales and subscales of the two groups between the 0 week, 2 week and 4 week scores. In addition, no statistically significant difference was found between the percentage changes of the 0-2 week, 0-4 week, and 2-4 week scores between the two groups in all scales and subscales of both groups.