Yenidoğanın geçici takipnesi
Transient tachypnea of the newborn
- Tez No: 615153
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFA KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yenidoğanın geçici takipnesi, yenidoğan döneminin en sık solunum sıkıntısı nedenidir. Genellikle benign seyirli ve kısa sürede düzelen bir durum olmasına rağmen, bazen uzun süren hastane bakımı ve hatta mekanik ventilasyon tedavisi gerektirebilmektedir. Fizyopatolojisinde fetal akciğer sıvısının absorbsiyonunda gecikme olduğu düşünülmektedir. Fizyopatolojisini tamamen ortaya koymak güç olduğu gibi predispozan risk faktörlerini saptamak da , birden çok risk faktörü ile ilişkili olması ve temelde rol alan mekanizmaların bilinmemesi nedeniyle zordur. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 286 hastada yapılan bu çalışmada, yenidoğanın geçici takipnesi, tüm doğumların% 3,49'unda saptandı. Sınırda prematürite, 38. gestasyonel haftasından önce sezaryen ile doğum, doğumda genel anestezi uygulanması, elektif doğum, maternal gestasyonel diabet ve preeklampsi ile perinatal asfiksi muhtemel risk faktörleri olarak bulundu. Hastalarda kan şekeri ve kalsiyum değerinde düşüklük, C-reaktif protein ve IL-6 değerlerinde yükseklik ve polisitemi ile pnömotoraks daha sık görüldü.
Özet (Çeviri)
Transient tachypnea of the newborn (TTN) is the most common cause of respiratory distress in the newborn period. Although it is usually benign and resolves in a short time, occasionally it may require long-term hospital care and even mechanical ventilation treatment. It is thought that there is a delay in the reabsorption of fetal lung fluid in physiopathology. It is difficult to identify the physiopathology completely, as it is difficult to detect predisposing risk factors and it is associated with multiple risk factorsand the mechanisms involved are not known. In this study which was conducted in 286 patients at Fatih University Medical Faculty, TTN was found in 3.49% of all births. Prematurity, a cesarean delivery before 38th gestational week, general anesthetics for cesarean delivery, elective cesarean delivery, maternal diabetes, preeclampsia and perinatal asphyxia were found as possible risk factors. Low blood sugar and calcium levels, elevated C-reactive protein and IL-6 values, polycythemia and pneumothorax were more prevalent in patients.