Yenidoğanın geçici takipnesi ve pnömonisinin ayrımında vasküler ve inflamatuar parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of vascular and inflammatory parameters differences between transient tachypnea of newborn and pneumonia
- Tez No: 375142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKMEN BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç Yenidoğan ünitelerinde yatan bebeklerde, en sık görülen solunum sıkıntısı nedenlerinin başında YGT ve pnömoni gelir. Başlangıçta bu iki hastalığın ayırıcı tanısı tam yapılamadığından çoğu kez solunum sıkıntısı bulguları olan bütün bebeklere pnömoni tedavisinde gecikme olmaması için antibiyotik tedavisi başlanmaktadır. Bu nedenle, ayırıcı tanı için kullanılacak yeni testlere gereksinim vardır. Bu çalışmada pnömoni ve YGT ayırıcı tanısında ET-1, PAF, CC16, SP-A, SP-D, NT-pro BNP belirteçlerinin kullanılabilirliğinin araştırılması planlanmıştır. Böylece hastalıklara yönelik erken tanı konulup uygun tedavi başlanabilecektir. Ayrıca bu bilgiler ışığında yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilecektir. Gereç ve yöntem Bu çalışma, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesine ve Moris Şinasi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Ünitesine 32 gebelik haftası ve üzerinde doğmuş olup solunum sıkıntısı nedeniyle yatırılan 50 yenidoğan ve 20 sağlıklı yenidoğanda gerçekleştirilmiştir. Bebeklerden hastaneye başvuru anından itibaren 0-6. saatlerde kan örnekleri alındı. ET-1, PAF, CC16, SP-A, SP-D, NT-pro BNP çalışılması için örnekler santrifüj edildi. Örnekler, çalışılacağı güne kadar -80 derecede saklandı. Bebeklerin yatış tanıları, klinik özellikleri ve izlemde aldıkları tanılar kaydedildi. Bulgular Çalışmaya alınan 70 bebeğin 25'i pnömoni, 25'i YGT tanısı aldı. 20 sağlıklı bebek kontrol grubunu oluşturdu. Bu iki grup arasında doğum haftası, doğum ağırlığı, cinsiyet, anneye gebelikte iv Mg uygulaması, gestasyonel diyabet, 1.derece akrabalarda astım veya atopi varlığı, gebelikte sigara kullanımı açısından anlamlı olarak fark bulunmadı. 24 saati geçen EMR sıklığı, takipne süresi, kan gazında solunumsal asidoz sıklığı, oksijen veriliş süresi, hastanede yatış süresi ve 5. dakika Apgar puanı arasında anlamlı fark bulundu. Plazma ET-1, PAF, CC16, SP-A ve SP-D düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. NT-pro BNP düzeyleri ise YGT tanılı bebeklerde, pnömoni ve kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Sonuç Çalışmamızda pnömoni ve YGT ayrımında plazma ET-1, PAF, CC16, SP-A ve SP-D düzeyleri yararlı bulunmamıştır. Kan NT-pro BNP düzeyleri ise YGT' li bebeklerde anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. YGT tanısında, NT-pro BNP düzeylerinin daha geniş hasta grubu ve 0-6. saatler arasında alınan kan örneklerindeki dizi çalışmalar ile klinik kullanımda yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction In neonatal unites, transient tachypnea of newborn (TTN) and pneumonia are the most frequent causes of respiratory distress. All patients with respiratory distress are treated with antibiotics at the beginning of the symptoms to prevent any delay in pneumonia treatment, because of the difficulty in differential diagnosis. So, new techniques are needed for differential diagnosis of pneumonia and TTN. In this research, we planned to explore the use of ET-1, PAF, CC16, SP-A, SP-D and NT-pro BNP levels in making a distinction between these two illness. Any modality useful in differential diagnosis will provide early diagnosis and treatments. Also, new therapies may be developed based on these informations. Material and method 70 neonates who were over born a gestational age of 32 weeks, were included to the study. 50 newborns hospitalized at Celal Bayar University School of Medicine or Moris Şinasi Hospital Neonatal Unit because of respiratory distress and 20 healty newborns are included to the study. Blood samples were collected from all neonates at 0-6 hours from the moment of admissions to hospitals. Samples are reserved for evaluating ET-1, PAF, CC16, SP-A, SP-D and NT-pro BNP. Samples were maintained at -80 degrees until the day of analyzed. Diagnosis and clinical features of the patients were recorded. Result Twenty five of the neonates included to the study who were diagnosed as pneumonia and 25 of them were diagnosed as TTN. 20 healty neonates create the control group. There were no statistically significant differences between TTN and pneumonia in gender, way of birth, birth weight, delivery week, gestational diabetes, smoking during pregnancy, iv Mg treatment during pregnancy, first degree relatives with asthma or atopy. There were statistically significant differences between these two group in way of oxygen supplement, being longer than 24 hours of EMR, Apgar scores in the fifth minutes, respiratory rates, blood gases, duration of tachypnea, duration of oxygen supplement and duration of hospitalization. There were no statistically significant differences between the groups in plasma levels of ET-1, PAF, CC16, SP-A and SP-D. But levels of blood NT-pro BNP was statistically significantly higher than pneumonia and healty groups in TTN group. Conclusion In our study, ET-1, PAF, CC16, SP-A and SP-D are thought not to be helpful in the differential diagnosis of pneumonia and TTN. But, in the blood sample of NT-pro BNP levels were statistically significantly higher in neonates with TTN. We belive that, NT-pro BNP levels for final diagnosis of TTN, can be clinically useful in serial studies with larger sample size and blood samples collected in 0-6 hours.