Yenidoğanın geçici takipnesi patofizyolojisinde digoxin like immunoreactive substance (DLIS)'in rolü ve kardiyak performansa etkisi
- Tez No: 158159
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN KÜLTÜRSAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yenidoğanın geçici takipnesi (YGT), term ve terme yakın bebeklerde görülmesine rağmen; Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatan solunumsal zorluğu olan hastaların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Temelde fetal akciğer sıvışırım (FAS) rezorbsiyonunda bir gecikme olduğu bilinmesine rağmen, patogenezi tam olarak ortaya konamamıştır. Son zamanlarda, patogenezde özellikle, alveolar epitel üzerindeki çeşitli iyon kanallarının disfonksiyonlan üzerinde durulmaktadır. Alveolar epitelde iyon ve FAS rezorbsiyonunda önemli rolü olan Na+-K+-ATPaz 'm inhibitörü olan digoxin like immunoreactive substance' m (DLIS), YGT patogenezinde rolü olup olmadığım, DLIS' in YGT olgularında sıvı-iyon dengesi ve hemodinamik- ekokardiyografik parametreler üzerine etkisini incelemek amacıyla bu çalışma planlandı. Benzer demografik özelliklere sahip 15 hasta (YGT grubu) ve 15 sağlıklı (Kontrol grubu) olmak üzere toplam 30 olguda, ilk gün ve 7. günde klinik bulguların yam sıra DLIS, Na+,K+,üre, kreatinin, osmolarite, idrar FeNa+, osmolarite ve 24 saatlik diürez miktarları, ekokardiyografik inceleme, ortalama kan basmcı ve kalp atim hızı değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although transient tachypnea of newborn (TTN) is usually observed in term or near term infants, it constitutes an important part of respiratory distress cases seen in NICU. Basically, the underlying mechanism in TTN is thought to be a delay in resorbtion of fetal lung fluid, the exact pathogenesis is not clear yet. Recently, new studies suggest disfunction of some ion channels on alveolar epithelial cells may be responsible in pathogenesis of TTN. Na+-K+-ATPase is known to be important in resorbtion of fetal lung fluid and is inhibited by Digoxin Like Immunoreactive Substance (DLIS). We designed this study to examine the effect of DLIS, in pathogenesis of TTN and its effects on the fluid and ion balance as well as hemodynamic echocardiographic parameters of neonates with TTN. Serum DLIS, Na+, K+, urea, creatinine, serum and urine osmolality, urine FeNa+, 24 hour urine output, echocardiographic investigation and mean blood pressure as well as clinical parameters of the severity of disease in TTN group (n=15) and in control group (n=15) with similar demographic characteristics were compared on the first and 7th days of their lives.