İnhale salbutamol tedavisinin yenidoğanın geçici takipnesinde etkinliğinin araştırılması
The effi̇ci̇ancy of i̇nhaler salbutamol transi̇ent i̇n tachypnea of newborn ?
  1. Tez No: 374857
  2. Yazar: MUHAMMED AKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yenidoğanın geçici takipnesi (TTN) term ve terme yakın yenidoğanlarda en sık rastlanan solunum sıkıntısı nedenidir. TTN fetal akciğer sıvısının emilimindeki gecikme sonucu gelişen akciğer ödemi ile karakterize olup, kendi kendini sınırlayan yenidoğana özgü parankimal bir akciğer hastalığıdır. Sıvı kısıtlaması ve oksijen desteği dışında özgün bir tedavisi yoktur. Oral kullanıldığında diüretiklerin yararlı olmadığı bilinmektedir. İntravenöz kullanımıda klinik seyri değiştirmemiştir. TTN tedavisinde ß2AA kullanılmaktadır. İnhale epinefrinin böyle bir etkisi olmamasına rağmen, Armangil ve arkadaşları salbutamolün TTN tedavisinde etkili olduğunu bildirmişlerdir.Çalışmamızda TTN tanısı alan bebeklere tedavide uygulanan 0.15 mg/kg ve 0.5 mg/kg'dan inhale salbutamolün hastaların klinik, fizik muayene ve labratuvar bulguları üzerine olan etkilerinin araştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma randomize, çift kör ve prospektif olarak yürütüldü. Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ve Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi YYBÜ'lerinde Ağustos 2011 ile Haziran 2012 ayları arasında yürütüldü. 34 ile 39. gebelik haftaları arasında doğan toplam 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalar TTN tanısı aldıktan sonra randomize, çift kör ve prospektif olarak üç ayrı tedavi protokolüne alındı. Birinci gruba tek doz 0.15 mg/kg'dan inhale salbutalmol, ikinci gruba tek doz 0.5 mg/kg'dan inhale salbutamol ve konrol grubuna tek doz serum fizyolojik verildi. Çalışmaya alınan 60 hastanın 21 (%35) birinci grup, 20'si (%33.3) ikinci grup ve 19 (%31.6) hastada kontrol grubunu oluşturuyordu.
Özet (Çeviri)
Transient tachypnea of the newborn (TTN) is most common respiratory distress reason at term and near?term newborns. TTN is a self-limiting parenchymal lung disease which is specific to neonatal period and characterized with pulmonary edema which develops as a result of delay at fetal pulmonary fluid absorption. There is no original treatment other than fluid restriction and oxygen support. It is known that; diuretics are not useful when used orally. Also intravenous usage did not change clinical course. ß2AA has been using at TTN treatment. Armangil et al has reported that salbutamol is effective at TTN treatment, despite epinephrine inhalation has not such effect.Our study was performed for to investigate the effects of 0.15 mg/kg and 0.5 mg/kg salbutamol inhalation administered to newborns who were diagnosed TTN at the treatment on the patients' clinical, physical examination and laboratory findings. Study was conducted as randomized, double-blind and prospectively. This study was conducted at Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Research Hospital and Diyarbakır Maternity and Children Hospital?s Neonatal Intensive Care Unit (NICU) between August 2011 and June 2012. A total of 60 patients, born between 34 and 39 gestational weeks, were studied.after patients were diagnosed TTN; they were taken three different therapy protocol with double-blind and prospective methods. Single dose 0.15 mg/kg salbutamol inhalation to first group, single dose 0.5 mg/kg salbutamol inhalation to second group and single dose serumphysiologic to control group given. Of 60 patients in the study; they were constituted the groups as; 21 (%35) at first group, 20 (%33.3) at the second group and 19 (%31.6) at the control group.