Ovaryum iskemi-reperfüzyon hasarına karşı bor bileşiği ve arı ürünün kombine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the combine effects of boron compound and bee product against ovarian ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 615174
  2. Yazar: SHUKRI AHMED JAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yumurtalık iskemi-reperfüzyon hasarı yaygın bir jinekolojik sorundur ve aynı zamanda kadınlarda kısırlığın önemli nedenlerinden birisidir. Oksidatif stres, iskemi ve reperfüzyondan sonra yumurtalık hasarına büyük ölçüde katkıda bulunur. Antioksidanlar oksidatif stresi modüle ederek bu hasarları azaltabilirler. İskemi-reperfüzyon hasarlarına karşı antioksidan ajanların etkinliğini değerlendirmek için pekçok araştırma yapılmıştır. Bununla birlikte, yumurtalık iskemi-reperfüzyon hasarı üzerinde propolis ve borik asidin kullanımı ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Mevcut araştırma, propolis ve borik asidin yumurtalık iskemi-reperfüzyon hasarlarına karşı etki potansiyellerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Dişi sıçanlar rastgele gruplara ayrılmıştır; kontrol grubu, iskemi-reperfüzyon grubu (3 saat), iskemi-reperfüzyondan önce tek başına propolis (100 mg/kg) ve borik asit (7 mg/kg) alan grup ve bu işlemlerden bir saat önce propolis ve borik asidi birlikte alan grup. Deneysel prosedürlerden sonra sıçanların yumurtalıkları eksize edilmiş ve doku örnekleri biyokimyasal analiz, immünohistokimyasal ve histopatolojik incelemeler için değerlendirilmiştir. Yumurtalık dokusunda propolis ve borik asit tedavisi ile MPO, IL-6, TNF- α, MDA seviyeleri ve ayrıca 8-OHdG oluşumları ile Caspase-3 ekspresyonunun önemli ölçüde azaldığı gözlenmiştir. Diğer taraftan, iskemi-reperfüzyon grubunda bu tedaviden sonra SOD ve KAT enzimlerinin aktiviteleri ve ayrıca GSH seviyeleri önemli ölçüde artmıştır. Üstelik propolis ve borik asit birlikte anti-apoptotik, anti-enflamatuar ve anti-oksidan bir ajan olarak etki etmek suretiyle iskemi-reperfüzyonun neden olduğu yumurtalık hasarları üzerinde belirgin iyileştirici etkiler sunmuşlardır. Sonuç olarak, yumurtalık iskemi-reperfüzyon hasarlarına karşı propolis ve borik asit tek başlarına ve özellikle de kombinasyon halinde terapötik ajanlar olarak teklif edilebilirler.
Özet (Çeviri)
Ovarian ischemia-reperfusion injury is a common gynaecological problem and is also one of the important causes of infertility in women. Oxidative stress contributes greatly to ovary injury after ischemia and reperfusion. Antioxidants may alleviate these damages by modulating oxidative stress. Many search are performed for evaluating the efficiacy of antioxidant agents against ischemia-reperfusion injury. However, there is no any study for use of propolis and boric acid on ovary ischemia-reperfusion injury until today. The present investigation aimed to reveal the impact potentials of the propolis and boric acid against ovary ischemia-reperfusion damages. The female rats were randomly divided into groups; control group, ischemia-reperfusion group (3 hour), group receiving propolis (100 mg/kg) and boric acid (7 mg/kg) alone before ischemia-reperfusion and group receiving propolis and boric acid together one hour before this procedures. The rats' ovaries were excised after experimental procedures, and the tissue samples were evaluated for biochemical analysis, immunohistochemical and histopathological examinations. It was observed that MPO, IL-6, TNF-α, MDA levels and also 8-OHdG formations with Caspase-3 expression significantly were decreased in ovary tissue by treatment of propolis and boric acid. Whereas, the activities of SOD and CAT enzymes and also GSH levels were significantly increased after by this therapy in ischemia-reperfusion group. Moreover, propolis and boric acid together presented pronounced ameliorative effects on ovarian damages caused by ischemia- reperfusion by acting as an antiapoptotic, anti-inflammatory and antioxidant agent. As conclusion, propolis and boric acid alone and particularly in combination could be suggest as therapeutic agents against ovary ischemia-reperfusion damages.