Akım sitometri ile glanzmann trombasteninin alt gruplarının belirlenmesi, trombositlerde ve lökositlerde CD18 ile CD11a, CD11b ve CD11c ekspresyonlarının araştırılması
Determination of subtypes of glanzmann's thrombasthenia by flow cytometry, research of expressions CD11a, CD11b and CD11c with CD18 in thrombocytes and leukocytes
  1. Tez No: 615209
  2. Yazar: BERKAY SARAYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Glanzmann Trombasteni (GT), trombosit membranında bulunan GPIIb/IIIa (CD41a/CD61, αIIbβ3) fibrinojen reseptörlerinin eksikliği ya da fonksiyonel olmaması ile karakterize olan kalıtsal bir kanama bozukluğu hastalığıdır. GT otozomal resesif olarak kalıtılmakta ve tip 1, tip 2 ve tip 3 (varyant tip) olmak üzere üç fenotipik alt gruptan oluşmaktadır. Çalışmamızda, GT tanısı almış 32 hasta (23 aile), 48 aile bireyi ve 22 sağlıklı kontrol kan örneğinin trombositten zengin plazma (TZP)'deki CD41a/CD61 ekspresyon düzeyi akım sitometri ile analiz edilerek 32 hastanın 19'unda (%59.4) tip 1 GT, 4'ünde (%12.5) tip 2 GT, 9'unda (%28.1) tip 3 GT ile uyumlu fenotip bulundu. TZP'den elde edilen popülasyonun kapılanması ile yapılan akım sitometrik analizde hasta yakınlarındaki CD41a/CD61 ekspresyon düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05). Akım sitometri, trombosit yüzeyinde eksprese olan glikoproteinlerin varlığını veya yokluğunu doğrulamak için gittikçe artan bir şekilde kullanılmakta olduğundan, bu tekniğin GT alt gruplarının doğru tespit edilebilmesi ve tanı gecikmelerini önlemek için, erken GT teşhisinde önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Glanzmann Trombasthenia (GT) is an inherited bleeding disorder characterized by the lack of GPIIb/IIIa (CD41a/CD61, αIIbβ3) fibrinogen receptors or the absence of their functionality on platelet membranes. GT is inherited as autosomal recessive and consist of three phenotypic subgroups as type 1, type 2 and type 3 (variant type). In the present study, in blood samples of 32 patients with GT (23 families), 48 family members and 22 healthy controls, CD41a/CD61 expression level in platelet rich plasma (PRP) was analyzed by flow cytometry and found that phenotypes of 19 out of 32 patients were consistent with type 1 GT (59.4%), 4 were consistent with type 2 GT (12.5%), and 9 were consistent with type 3 GT (28.1%). In the analysis with gating of the population which was obtained from PRP by flow cytometry, we found that expression level of CD41a/CD61 in patients relatives was significantly lower than control group (p0.05). Because of the flow cytometry is being increasingly used to verify the presence or absence of glycoproteins expressed on the platelet surface, it can be said that this technique has an important role accurate diagnosis of GT subgroups and to prevent diagnostic delays in the early diagnosis of GT.