İlkokulda görev yapan okul yöneticisi ve öğretmenlerinin mobbinge (psikolojik şiddete) maruz kalma düzeyleri
Levels of mobbing (psychological violence) of school administrators and teachers working in primary school
- Tez No: 615212
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, ilkokullarda görev yapan öğretmen ve yöneticilerin, çalışma ortamında maruz kaldıkları yıldırma eylemlerinin düzeyi, özellikleri ve kimler tarafından uygulandığı incelenmiştir. Araştırma örneklemi, İstanbul ilinin üç ilçesinde bulunan, 10 ilkokulda görev yapan 155 öğretmen ve yöneticiden oluşmuştur. İlkokullarda görev yapan öğretmen ve yöneticilerin maruz kaldıkları yıldırma eylemleri ile ilgili veriler, beşli Likert sistemiyle hazırlanmış bir anket ile toplanmıştır. Veriler SPSS veri analiz programında işlenerek, aritmetik ortalama, Mann Whitney ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, İlkokullarda görev yapan öğretmen ve okul yöneticilerinin maruz kaldıkları yıldırma eylemlerinde, gruplar arasında en çok farkın ortaya çıktığı değişkenler, yaş, kıdem, medeni hal ve görevdir. Bu değişkenlere göre ortaya çıkan sonuçlar; 29-34 yaş arasında çalışanların diğer yaş gruplarına oranla, 6-10 yıl arasında görev yapan çalışanların diğer kıdem aralıklarına göre ,bekarların evli çalışana göre,yöneticilerin öğretmenlere oranla daha fazla yıldırma eylemlerine maruz kaldığı tespit edilmiştir. İlkokullarda meydana gelen yıldırma eylemlerinin çoğunluğunun erkekler tarafından uygulanmaktadır. Yıldırma uygulayan kişilerin yaş aralıklarının ise 36-48 yaş aralığında olduğu tespit edilmiştir.Ankete cevap veren katılımcıların %38,1'i farklı çekincelerden dolayı bu konuda bilgi vermemiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy,thelevel,characteristicsandwhopractices of theteachersandmanagersworking in primaryschools in whichtheyareexposedtointimidation in theworkingenvironmentwereinvestigated. Theresearchsampleconsists of 155 teachersandmanagersworking in 10 primaryschoolslocated in threedistricts of Istanbulprovince.The data on theintimidationactions of teachersandmanagersworking in primaryschoolswerecollected in a questionnairepreparedwith a five-likertsystem.The data wereanalyzedusingthe SPSS data analysis program andthearithmeticmean ,Mann WhitneyandKruskal Wallis test wereused. As a result of theresearch, thevariables, age, seniority, maritalstatusandtask in theintimidationactionsexposedbyteachersandschooladministratorsworking in primaryschoolsarethemostsignificantdifferencesamongthegroups.Theresults of thesevariableswerefoundto be thatemployeesbetween 29-34 years of ageweresubjectedtomoreintimidationactionsthanteachers ,comparedtotheotherseniorityranges of employeesbetween 6-10 years of age. Themajority of theintimidationactsthatoccur in primaryschoolsarepracticedbymen.Itwasdeterminedthattheagerange of thepeoplewhoappliedintimidationwaswithintheagerange of 36-48 years.38.1% of respondentswhorespondedtothesurveydid not informabout it because of differentreservations.