Titanyum katkılı iş makinaları tırnaklarının mikroyapısal ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
Examination of microstructural and wear properties of titanium containing work machine nails
- Tez No: 615211
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Madenler farklı bölgelerde ve farklı yapıdadırlar. Yaygın olarak bulunan bu işletmelerde temel avantajları sırlamak gerekirse: İşletme emniyeti: Delik delme, patlatma, kazma ve yükleme işlemleri açık sahada ve düz zeminde yapıldığından kullanılan makineler daha verimli ve emniyetli çalışırlar. Büyük kapasiteli iş makinelerinin kullanılması ile işletme maliyetleri düşer. Yüksek verim elde edilir. Makine boyutlarının doğru seçilmesi ile hava koşullarından etkilenmeden planlanan üretim yapılabilir. Üretim amacıyla kullanılan bu makinalardaki uçların aşınması ciddi bir problem olmaktadır ve sıklıkla değiştirmek gerekmektedir. Gerek maliyet açısından ve gerekse zaman açısından kazanım amacıyla bu uçların hem darbe ve hem de sürekli aşınma şartlarında dayanması gerekmektedir. MOTUS A.Ş. tarafından dökülen kazıcı uçların yeni bir bileşimi geliştirilmiş ve bu uçların mikroyapısal karakterizasyonu yapılacaktır. Değişik ısıl işlem rejimi ile beraber elde edilecek olan sertlikler ve aşınma direncine göre yeni öneriler getirilecektir.aktır.
Özet (Çeviri)
Mines are in different regions and different structures. The main advantages of these establishments are to be listed as follows: Operating safety: Drilling, blasting, digging and loading are done on open ground and on flat ground and the machines used are working more efficiently and safely. Operating costs decrease with the use of large capacity work machines. High efficiency is achieved. With the correct selection of machine dimensions, planned production can be done without being affected by weather conditions. Wear of the ends of these machines used for production is a serious problem and it is often necessary to change them. In order to gain both in terms of cost and time, these ends must be able to withstand both impact and continuous wear conditions. MOTUS Inc. a new composition of the excavating tips that has been poured by the microstructural characterization of these ends will be made. New recommendations will be introduced according to the hardness and wear resistance that will be obtained with the different heat treatment regime.