Doğum sonu dönemde emziren kadınların cinsel yaşam kalitesi
The impact of breastfeeding on sexual life quality in postpartum periods'
  1. Tez No: 615213
  2. Yazar: ELİF ŞAHBAZ SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, doğum sonrasında bebeğini emziren kadınlarda, emzirmenin cinsel yaşamına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, İstanbul'un Avrupa yakasında hizmet veren bir özel hastanenin kadın doğum polikliniğine Ekim-Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran, doğum sonrası 0-6 ay arası dönemde olan ve bebeğini emziren 172 kadın oluşturmuştur. Çalışmada örneklem seçilmeden evren üzerinde çalışılmak istenmiş, ancak çalışmaya katılmak istemeyenler ve eksik doldurulmuş anketler olması nedeniyle, 104 kadın örneklemi oluşturmuştur. Veriler, sosyo-demografik veri formu ve Türkçe güvenirlik çalışması Tuğut ve Gölbaşı tarafından 2010 yılında yapılmış olan "Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal-wallis, Mann-Whitney U testi ve t testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan kadınların %78,8'i doğum sonu dönemde cinsel yaşamla ilgili herhangi bir sorun yaşamadığını, %69,2'si doğum sonu 41'nci günden sonra cinsel aktiviteye başladığı, %48,1'i doğum sonu dönemde cinsel ilişkiyi başlatmayı çoğunlukla eşinin teklif ettiğini ve %42,3'ü ayda 4-6 kez cinsel ilişkiye girdiğini ifade etmiştir. Kadınların CYKÖ puan ortalaması 60,43±10,70 olarak bulunmuştur. Kadınların, doğumun üzerinden geçen süre, doğum şekli, günlük ortalama emzirme sayısı, emzirmeyi etkileyebilecek meme sorunu olma durumu, şimdiye kadar cinsel yaşamı sırasında cinsel aktiviteyi engelleyen bir durum olma durumu, gebelik öncesi ve gebelik sırasında cinsel yaşamla ilgili herhangi bir sorun yaşama durumu, doğum sonu cinsellik yaşamaya başlama zamanı, bebeğini emzirdiği süre içerisinde ayda kaç kez cinsel ilişkiye girdiği ve cinsel yaşam hakkında bilgi alma durumu ile CYKÖ puan ortalaması arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of breastfeeding on the sexual life of women who breastfeeding their baby after childbirth. The universe of the descriptive and cross-sectional study consisted of 172 women admitted to the gynecology clinic of a private hospital serving Istanbul in Europe between October and December 2017, who were between 0-6 months postpartum and breastfeeding their babies. 104 women were sampled because they wanted to work on the universe without selecting a sample in the study, but because they do not want to participate in the study and because they are inadequately filled surveys. The data were obtained using the socio- demographic data form and the Turkish Sexual Life Quality Scale (SLQS) conducted by Tuğut and Gölbaşı in 2010. In the evaluation of the data, Kruskal-wallis, Mann-Whitney U test and t-test were used for number-percentage calculations. It was found that 78.8% of the women who were included in the study did not have any problems related to sexual life during the postpartum period, 69.2% of them started sexual activity after the 41st birthday and 48.1% of them started sexual intercourse after the birth and 42.3% of them had sexual intercourse 4-6 times a month. The average score of women was found as 60,43 ± 10,70. The number of participants, their time of birth, the type of delivery, the average number of daily breastfeeding, the breast problem that can affect the breastmilk, the condition that prevents sexual activity during sexual life up to now, any problems with sexual life before and during pregnancy, There was no statistically significant difference between the mean time to start sexuality, the number of sexual intercourse per month during the period of breastfeeding the baby, and the status of getting informed about sexual life and SLQS point average (p> 0,05).