Safra sıvısının karaciğer kist hidatik hastalarında skolosidal etkinliği
Scolocidal potency of bile on liver hydatid cyst patients
- Tez No: 615235
- Danışmanlar: UZMAN NOYAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Karaciğer kist hidatik hastalarında yapılan çalışmalarda kist evresinin büyüdükçe kist içeriğinin canlılığını yitirdiği bilinmektedir. Ayrıca ileri evre kistlerin operasyon bulgularında safra fistülü gelişim sıklığının arttığı görülmüştür. Safra sıvısının direkt skolosidal etkinliğini gösteren bir çalışma mevcut olmayıp; safra tuzlarının ve hipertonik elektrolit çözeltilerin skolosidal etkinliği gösteren çalışmalar mevcuttur. Amaç: Çalışmada, safra sıvısının skoleksler üzerinde farklı konsantrasyonlarındaki skolosidal etkinliğinin kanıtlanması planlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kronik karaciğer hastalığı olmayan veya inflamatuar bir hepatobilier hastalık süreci geçirmemiş 20 kolelitiazis hastasından alınan safra sıvıları farklı yoğunluklara seyreltilmiş olup, canlılığı mevcut olan ve yeterli sayıda olan, karaciğer kist hidatik hastalarından elde edilmiş skoleks preparatlarında zamana göre in vivo skolosidal etkinlik bakılmıştır. Bulgular: 20 safra örneğinin 1⁄1,1⁄2, 1⁄4 ve 1⁄8'lik derişimleri hazırlanmış ve skolosidal etkinlik bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The studies on liver hydatid cysts patients show that the progression in cystic stage decreases the vitality of liver hydatid cysts. According to the results of operated advance stage cyst cases, cystobiliary fistula's precence ascends. Although there are studies that show bile acids and hypertonic electrolite solutions' scolocidal activity; there isn't any study resembles bile's scolocidal potency. Purpose: In this study it's purposed to prove the scolocidal effects of bile's on hytadid cyst scolexes in various concentrations and periods. Material-Methods: Bile excretions were provided from 20 cholelitiasis patient who don't have chronic liver disease or an inflamatory hepatobiliary disesase history, was diluted in different concentrations. Moreover time and concentration based scolocidal potency analyzed in hydatid cyst scolex samples which were provided from hydatid cyst patients with enough scolex quantity and vitality. Results: The 1⁄1,1⁄2, 1⁄4 and 1⁄8 concentrations of 20 bile samples were done and scolocidal potency analyzed.