Voleybol oyuncularında cinsiyet farklılığına göre vücut kompozisyonu ile aerobik ve anaerobik performansın karşılaştırılması
Relationship between aerobic and anaerobic performance with body composition according to sexual differnce of volleyball players
  1. Tez No: 615245
  2. Yazar: ESRA COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın ve erkek voleybol oyuncularının cinsiyet farklılığına göre vücut kompozisyonun aerobik ve anaerobik performans ile ilişkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu voleybol öğrencileri gönüllü olarak katılmıştır. Katılan voleybol oyuncularının 18'i kadın ve 21'i erkektir. Kadın voleybol oyuncularının yaşları 16,83±1,38 yıl, boy uzunlukları 172,83±9,31cm ve vücut ağırlıkları 63,15±6,91 kg, erkek voleybol oyuncularının yaşları 19,8±2,06 yıl, boy uzunlukları 180,9±7,84 cm ve vücut ağırlıkları 74,39±9,61 kg'dir. Kadın oyuncuların vücut kitle indeksi 21,21±2,41 kg/m2, yağ yüzdesi %22,35±3,89, yağ kitlesi 14,26±3,32 kg, yağsız vücut kitlesi 47,95±3,55 kg, toplam vücut suyu 35±2,55 kg erkek voleybol oyuncularının vücut kitle indeksi 22,68±2,68 kg/m2, yağ yüzdesi %10,16±4,37, yağ kitlesi 7,67±3,86 kg, yağsız vücut kitlesi 66,33±6,73 kg, toplam vücut suyu 48±4,78 kg. Vücut kitle indeksi cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Vücut yağ yüzdesi cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to compare relationship between aerobic and anaerobic performance of body composition according to sexual difference of man and woman voleyball players. Student of Erciyes University school of physical education and sports took part voluntarily. 18 of 39 volleybal players are women and 21 are men. Age of women volleyball players is 16,83±1,38, heights is 172,83±9,31cm and weights is 63,15±6,91 kg. And the age of man volleyball players is 19,8±2,06, heights is 180,9±7,84 cm and weights is 74,39±9,61 kg. According to tanita's datas, Body mass index of woman players is 21,21±2,41 kg/m2, percentage of fat is 22,35±3,89 %, fat mass is 14,26±3,32 kg , lean body mass is 47,95±3,55 kg, total body water is 35±2,55 kg and bmi of man players is 22,68±2,68 kg/m2, percentage of fat 10,16±4,37 %, fat mass is 7,67±3,86, lean body mass is 66,33±6,73, total body water is 48±4,78 BMİ is insignificiant between gender(p>0,05).