Üstün yetenekli tanısı almış çocukların ve normal gelişim gösteren çocukların MOXOd-CBT testi ile DEHB düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of attention deficit and hyperactivity disorder levels by MOXOd-CBT test of gi̇fted children and children with normal development
- Tez No: 615256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, üstün yetenekli tanısı almış çocukların ve normal gelişim gösteren çocukların MOXO d-CBT testi çocuk versiyonu ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın evreni, İstanbul ilinde bulunan özel ilkokulda eğitim-öğretime devam eden 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya 70 üstün tanısı almış ve 70 normal gelişim gösteren öğrenci katılmıştır. Her bir katılımcıya sosyo-demografik veri formu ile beraber MOXO d-CBT çocuk versiyonu testi uygulanmıştır.Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Sonuç olarak normal gelişim gösteren ve üstün yetenekli tanısı almış çocukların dikkat, dürtüsellik ve zamanlama sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Buna göre; üstün yetenekli çocuklar dikkat, dürtüsellik ve zamanlama açısından normal gelişim gösteren çocuklara göre daha çok sıkıntı yaşamaktadır. Bu araştırmanın sonucuna göre üstün yetenekli tanısı almış çocukların normal gelişim gösteren çocuklara göre dikkat, dürtüsellik ve zamanlama puanları daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study exaimed ADHD level by MOXO d-CPT child version test of the gifted children and the children with normal development. 70 gifted and 70 children with normal development attended to the research who contiune education of the 1st, 2nd, 3rd or 4th class in a private school in Istanbul.“MOXO d-CPT”and“Socio-demografic information form”had been used for collecting data fort hestudy. SPSS 20.0 package program was used for statical analysis of the data. In the colusion of analyzes founded that there was a significant relation between attention, impulsiveness and timing results of children with normal development and gifted children. In according to this, gifted children are more distressed than children with normal development in terms of attention, impulsivity and timing. According to the results of this research, children with gifted children have lower scores on attention, impulsivity and timing than children with normal development.