Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran NSAİİ kullanan hastaların bu ilaçlar hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarının araştırılması
Investigation of knowledge levels and attitudes of patients using NSAİD about those medications who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Practice Polyclinics
  1. Tez No: 615266
  2. Yazar: AFRA HAFİZE BALABANLI
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) dünyada ve Türkiye'de en sık tüketilen ilaç grupları arasındadır. Bu ilaçların hastalar tarafından kendi kendine tedavi yöntemiyle sık tüketilmesi ve reçetesiz eczanelerden temin edilebilme imkanının olmasıyla birlikte NSAİİ'lerin akılcı kullanımının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile polikliniklerimize başvuran hastaların NSAİİ'lerle ilgili bilgi düzeylerini, bu ilaçların kullanımı konusundaki tutumlarını ve akılcı ilaç kullanım durumlarını araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 13.09.2019-13.11.2019 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran, NSAİİ kullanmış veya halen kullanmakta olan, 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Çalışmamız hakkında bilgi verildikten sonra ankete katılmayı kabul eden 253 kişiye anket ve akılcı ilaç kullanım ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Bulgular: Araştırmamızda katılımcıların en sık NSAİİ kullandıkları durum baş ağrısı olarak bulundu. En çok kullanılan NSAİİ grubunun flurbiprofen (%51,0) olduğu görüldü. Katılımcıların %42,7'si NSAİİ'leri eczaneden reçetesiz olarak almaktaydı. Akılcı ilaç kullanım ölçeğinden aldıkları puanlara göre katılımcıların %29,6'sı akılcı ilaç kullanmıyordu.
Özet (Çeviri)
Aim: Non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAID) are among the most consumable medication group in Turkey. The significance of rational usage of NSAID emerges from frequent usage of those drugs with self treatment method by patients and supplying them without any prescription from pharmacies. By means of this study, we plan to investigate that the knowledge level of the patients who applied to our polyclinics about NSAID and their attitudes about usage of those drugs and rational usage of medicine. Materials and Methods: Patients who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Practice Polyclinics between 13.09.2019-13.11.2019 for any reason, who are still using NSAID or used before and at the age of 18 or above are included in this study. Questionnaire and rational medicine usage scale is applied by face to face interview method to the 253 people who accept participating in this study, after informing about our study. Findings: The most common use of NSAID is for headache among the participants of our study. The most used type of NSAID is observed as flurbiprofen (%51,0). 42,7% of the participants were receiving NSAID from pharmacies without any prescription. 29,6% of the participants were not using medications rationally according to their scores from rational medication usage scale.