Tam kat cilt kesisi oluşturulan ratlarda chitosan acetate bandage'ın yara iyileşmesi üzerinde etkisi
Effects of chitosan acetate bandage on wound healing on experimentally created full coat skin wounds on rats
- Tez No: 351131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yara, travma sonrası doku bütünlüğünün bozulmasıdır. Yara iyileşmesi ise yaralanmanın ardından başlayan, üç evreden oluşan karmaşık bir süreçtir. İltihabi hücrelerin ve bu hücrelerden salınan mediatörlerin birbirini etkilemesi ile ilerleyen bu süreci hızlandırmak için topikal pek çok ajan kullanılmaktadır. Son yıllarda kanama durdurucu ajanların yara iyileşmesine etkileri üzerine çalışmalar hız kazanmıştır. Bölümümüzde planlanan ve Trakya Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen çalışmamızda hakkındaki çalışmaların az sayıda olduğu Chitosan Acetate Bandage'ın yara iyileşmesine etkilerini araştırdık. Her biri sekiz rat içeren 4 çalışma grubu oluşturuldu. Birinci grupta normal salinle yara bakımı yapıldı, 3. gün yara yerinden biyopsi alındı. İkinci grupta Chitosan Acetate Bandage'la yara bakımı yapıldı, 3. gün yara yerinden biyopsi alındı. Üçüncü grupta normal salinle yara bakımı yapıldı, 7. gün yara yerinden biyopsi alındı. Dördüncü grupta Chitosan Acetate Bandage'la yara bakımı yapıldı, 7. gün yara yerinden biyopsi alındı. Örnekler total inflamatuar hücre skoru, polimorf nüveli lökosit ve mononükleer iltihabi hücre yoğunluğu, vasküler proliferasyon, fibroblastik proliferasyon ve fibrozis skoru yönünden histopatolojik olarak değerlendirildi. Üçüncü gün değerlendirilen ilk 2 grup arasında total inflamatuar hücre skoru ve polimorf nüveli lökosit yoğunluğu açısından istatistiki anlamlı farklılık gözlenmedi. Benzer şekilde mononükleer hücre yoğunluğu, vasküler proliferasyon, fibroblastik proliferasyon ve fibrozis skoru yönünden yedinci gün değerlendirilen son 2 grup arasında istatistiki anlamlı farklılık gözlenmedi. Sonuç olarak tam kat cilt kesisi oluşturulan ratlarda kullandığımız Chitosan Acetate yara iyileşmesi üzerine tek başına histopatolojik değerlendirmeler göz önüne alındığında olumlu etkiyi göstermemiş olup gelecekte biyokimyasal değerlendirmelerle desteklenen histopatolojik incelemelerle daha kapsamlı olabilecek sonuçlara ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Wound is disintegrity of the tissue after trauma. Wound healing is a complex process which occurs in three stages. There are topical agents in usage to accelerate this continues process which is affected by inflamatory cells and secreted mediators. There are studies about the effects of the haemostatic agents on wound healing, recently. In our study, which is planned in our department and carried out in Trakya University Experimental Animal Studies Laboratory, we aimed to investigate the effects of Chitosan Acetate Bandage on wound healing which hasn't been study thruly before. Four separate study groups each of which included eight rats were formed. In the first group wound care were performed with normal saline and biopsies were performed on the third day. In the second group wound care were performed with Chitosan Acetate Bandage and biopsies were performed on the third day. In the third group wound care were performed with normal saline and biopsies were performed on the seventh day. In the fourth group wound care were performed with Chitosan Acetate Bandage and biopsies were performed on the seventh day. Biopsy materials were examined histologically by total inflamatuar cell score, intensity of polimorphonuclear leukocytes and mononuclear inflamatory cells, vascular proliferation, fibroblastic proliferation and fibrosis score. On the 3rd day first two groups were evaluated regarding the total inflamatory cell score and the intensity of the polimorphonuclear leukocytes and no statistically significant difference was found. Likewise on the 7th day, the reminding two groups were evaluated regarding the mononuclear inflamatory cell intensity, vasculary and fibrotic proliferation and the fibrosis score and no statistically significant difference was found either. Although the Chitosan Acetate we have used on the wounds was found to have no positive effects in the histopathological evuations, we believe that further studies combining the histopathological and biochemical evaluation methods are needed to determine better.