60 yaş üstü kişilerde başarili yaşlanma ile yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of life quality and daily life activities with successful aging in persons over 60 years old
- Tez No: 617820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı 60 yaş üstü kişilerde başarılı yaşlanma ile yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı çalışmada Manisa İli Yunusemre İlçesi 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı 60 yaş ve üzeri 258 kişiye birebir görüşme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Bireylere sosyodemografik veri toplama anketi, başarılı yaşlanma ölçeği, Kısa Form SF-12 sağlık ölçeği, enstümental günlük yaşam aktiviteleri ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Bulgular: Hastaların başarılı yaşlanma düzeyleri ile sosyodemografik özellikler (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyoekonomik durum, engel durumu) arasında anlamlı ilişki saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between successful aging, quality of life and daily living activities in individuals over 60 years of age. Materials and Methods: In this cross-sectional descriptive study, a questionnaire was applied to 258 people aged 60 years and older who were registered at the Family Health Center No. 1 in Yunusemre District of Manisa. Sociodemographic data collection questionnaire, Successful Aging Scale, Short Form SF-12 health scale, and instrumental daily living activities scale were applied to individuals with face to face interview technique. Results: There was a significant relationship between successful aging levels of the patients and sociodemographic characteristics (age, gender, education level, socioeconomic status, disability status) (p 0.05).