Yüksük otu (Digitalis sp.) bitkisi kallus kültürlerinde tuzluluğun büyüme ve fenolik madde kompozisyonuna etkisi
The effect of salinity on the growth and composition of phenolic compounds in callus cultures of foxglove (Digitalis sp.)
- Tez No: 615319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAĞBET EZGİ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yüksük otu (Digitalis purpurea L.) zengin sekonder metabolit ve özellikle kalp ilaçlarının hammaddesini oluşturan kardenolit glikozitleri içermesinden dolayı ülke ekonomisine ve tıp sektörüne önemli katkıları olan Scrophulariaceae familyasına ait otsu bir bitkidir. Bu çalışmada yüksük otu bitkisinin in vitro kültürdeki başarısı ile stres koşullarında sekonder metabolit içeriği arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve yüksük otunun fenolik ve aromatik madde miktarının maksimum olduğu büyüme ortamının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yüksükotu bitkileri, tohumların ekiminden itibaren 16 saat/gündüz 8 saat/gece fotoperiyodu düzeninde, 135 μmol m−2 s−1 PAR ışık yoğunluğu, 22-24 °C sıcaklık ve % 51-54 nem oranı koşulları altında ortalama 1-2 ay boyunca yetiştirilmiştir. Bitki büyüme odasında yetiştirilen bitkilerin yaprakları eksplant olarak kulanılmış ve eksplantlar yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra farklı NaCl konsantrasyonlarını (0, 75, 100, 125, 150 ve 200 mM NaCl) içeren Murashige ve Skoog (MS) besin ortamlarında kültüre alınmıştır. Her NaCl uygulaması için kallus oluşum oranları belirlenmiş ve oluşan kallusların taze ağırlıkları ölçüldükten sonra eppendorf tüperine alınarak fenolik bileşiklerin miktarının belirlenmesi amacı ile -18°C'de saklanmıştır. Daha sonra kallusların fenolik madde miktarları HPLC, aromatik miktarları ise GC-MS ile her uygulama için ayrı ayrı belirlenmiştir. Çalışmamızda toplamda 976 yüksük otu yaprak eksplantı kültüre alınmış bu eksplantlardan 618 kallus elde edilmiştir (%63,31).
Özet (Çeviri)
Foxglove (Digitalis purpurea L.) is a herbaceous plant belonging to the Scrophulariaceae family, which has significant contributions to the national economy and the medical sector since it contains rich secondary metabolites and cardenolite glycosides which are the raw materials of heart medicines. The aim of this study was to determine the relationship between the success of in vitro callus culture of foxglove plant and secondary metabolite content under stress conditions and to determine the growth medium with maximum phenolic and aromatic substances of foxglove. Foxglove plants were grown for 16 hours/ ay 8 hours/night under the conditions of 135 μmol m−2 s−1 PAR light intensity, 22-24 ° C temperature and 51-54% humidity for an average of 1-2 months. The leaves of the plants grown in the plant growth chamber were used as explants and after surface sterilization, the explants were cultured in Murashige and Skoog (MS) containing different NaCl concentrations (0, 75, 100, 125, 150 and 200 mM NaCl). Callus formation rates were determined for each NaCl application and then the fresh weights of the callus were measured and taken into the eppendorf tube and stored at -18 °C to determine the amount of phenolic compounds. Then the phenolic contents of callus were determined by HPLC and the aromatic contents by GC-MS for each application. In our study, a total of 976 foxglove leaf explants were cultured and 618 callus was obtained from these explants (63.31%).