Yeni tesis Kiraz [Prunus avium (L.) L. Fl. Suec.] bahçesinde sorun olan yabancı otlara karşı farklı mücadele yöntemlerinin araştırılması
Investigation of different control methods against weeds that are a problem in cherry [Prunus avium (L.) L. Fl. Suec.] new plant orchard
  1. Tez No: 874006
  2. Yazar: ALİ TAHA KÜREÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma Adana ili Seyhan ilçesi Yolgeçen mahallesinde 2023 – 2024 yıllarında yeni tesis edilen kiraz bahçesinde görülen yabancı ot familyaları, türleri ve yoğunlukları belirlenmiştir. Aynı zamanda yabancı ot tür yoğunluğu ve kaplama alanı hesaplanmıştır. Bu araştırmada yabancı otların kiraz vegetatif gelişimine etkisi de araştırılmıştır. Bu deneme; siyah plastik örtü, beyaz tekstil örtü, siyah tekstil örtü, çıkış sonrası herbisit (480 g/L Glyposate İPA tuzu), el çapa, alevleme yöntemi ve kontrol parsellerinden oluşmak üzere toplam 7 karakterden oluşmuştur. Araştırma alanında yapılan sürvey sonucunda 63 adet yabancı ot türü ve 23 familya tespit edilmiştir. Dar yapraklı (monokotil) yabancı ot türlerinin yoğunlukları sırasıyla; Elymus repens (L.) Gould (Kısır yabani yulaf) 12.85, Lolium temulentum L. (Delice) 12.75, Digitaria sanguinalis (L.) Scop. (Çatal otu) 11.95, Seteria viridis (L.) P.Beauv. (Yeşil kirpi darı) 11.45, Cynodon dactylon (L.) Pers. (Köpekdişi ayrığı) 10.80, Cyperus rotundus L. (Topalak) 10.70, Avena sterilis L. (Kısır yabani yulaf) 10.50 ve Echinochloa colonum L. (Benekli darıcan) 10.10 adet/m². Geniş yapraklı türlerin yoğunlukları sırasıyla; Anagallis arvensis L. (Farekulağı) 12.95, Portulaca oleracea L. (Semizotu) 11.70 ve Ranunculus arvensis L. (Tarla düğün çiçeği) 10.80 adet/m² olarak belirlenmiştir. Dar yapraklı yabancı ot türlerinin kaplama alanları; E. repens %3.4, L. temulentum %2.1, D. sanguinalis %2.95, S. viridis %2.4, C. dactylon %2.6, C. rotundus %2.2, A. sterilis %2.3 ve E. colonum %2.8. Geniş yapraklı türlerin kaplama alanları; A. arvensis %5.6, P. oleracea %10.6 ve R. arvensis %4.7 olarak belirlenmiştir. Deneme alanında yabancı ot türleriyle mücadele yöntemlerine göre tespit edilen yabancı otların yoğunluğu düşükten yükseğe doğru; Siyah tekstil örtü uygulamasında 0.22, Siyah plastik örtü 1.63, El çapa 35.25, Gyphosate 21.70, Alevleme 53.33, Beyaz tekstil örtü 70.83 ve Kontrol parselinde 238.07 adet/m2 olarak hesaplanmıştır. Deneme alanında yabancı ot türleriyle mücadele yöntemlerine göre başarı oranı yüksekten düşüğe doğru; Siyah tekstil örtü uygulamasında %99.91, Siyah plastik örtü %99.37, Gyphosate %90.89, El çapa %85.19, Alevleme %77.60 ve Beyaz tekstil örtü %70.24 olarak tespit edilmiştir. Deneme alanında uygulanan yabancı ot mücadele yöntemlerinin kiraz boy gelişimine etkisi; Siyah tekstil örtü uygulamasında 256.51, Siyah plastik örtü 255.58, El çapa 253.85, Gyphosate 253.64, Alevleme 247.43, Beyaz tekstil örtü 244.72 ve kontrol parselinde 242.18 cm olarak hesaplanmıştır. Deneme alanında uygulanan yabancı ot mücadele yöntemlerinin kiraz ana gövde çap gelişimine etkisi; Siyah tekstil örtü uygulamasında 9.94, Siyah plastik örtü 9.85, El çapa 9.47, Gyphosate 9.42, Alevleme 9.10, Beyaz tekstil örtü 9.10 ve kontrol parselinde 8.71 cm hesaplanmıştır. Deneme alanında uygulanan yabancı ot mücadele yöntemlerinin kiraz meyve dalı uzunluğuna etkisi; Siyah tekstil örtü uygulamasında 109.56, Siyah plastik örtü 108.35, Gyphosate 106.59, El çapa 105.54, Alevleme 100.76, Beyaz tekstil örtü 98.27 ve kontrol parselinde 96.03 cm hesaplanmıştır. Deneme alanında uygulanan yabancı ot mücadele yöntemlerinin kiraz meyve dalı tomurcuk sayısına etkisi; Siyah tekstil örtü uygulamasında 70.08, Siyah plastik örtü 69.07, Gyphosate 66.08, El çapa 65.55 Alevleme 59.67, Beyaz tekstil örtü 58.12 ve kontrol parselinde 56.95 adet hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the families, species, and densities of weeds observed in a new plant cherry orchard in the Yolgeçen village of Seyhan district, Adana province, between 2023 and 2024. Additionally, the weed species density and coverage area were calculated. The experiment comprised a total of seven treatments: Black plastic cover (mulch), white textile cover (mulch), black textile cover (mulch), post-emergence herbicide (480 g/L Glyphosate IPA salt), hand hoeing, flaming method, and control plots. Furthermore, the impact of weeds on the vegetative development of new plant cherry orchards was investigated. A total of 63 species and 23 families were identified through surveys conducted in the research area. The densities of norrow – leaved weed species are; Elymus repens (L.) Gould (Couch grass) 12.85, Lolium temulentum L. (Darnel ryegrass) 12.75, Digitaria sanguinalis (L.) Scop. (Crabgrass) 11.95, Setaria viridis (L.) P.Beauv. (Green foxtail) 11.45, Cynodon dactylon (L.) Pers. (Bermuda grass) 10.80, Cyperus rotundus L. (Nutgrass) 10.70, Avena sterilis L. (Wild oats) 10.50, and Echinochloa colonum L. (Jungle rice) 10.10 pcs/m². The densities of broad – leaved weed species are as follows; Anagallis arvensis L. (Scarlet pimpernel) 12.95, Portulaca oleracea L. (Purslane) 11.70, and Ranunculus arvensis L. (Corn buttercup) 10.80 pcs/m². The coverage areas of norrow – leaved weed species are; E. repens (Couch grass) 3.4%, L. temulentum (Darnel ryegrass) 2.1%, D. sanguinalis (Crabgrass) 2.95%, S. viridis (Green foxtail) 2.4%, C. dactylon (Bermuda grass) 2.6%, C. rotundus (Nutgrass) 2.2%, A. sterilis (Wild oats) 2.3%, and E. colonum (Jungle rice) 2.8%. The broad – leaved weed species are as follows; A. arvensis (Scarlet pimpernel) 5.6%, P. oleracea (Purslane) 10.6%, and R. arvensis (Corn buttercup) 4.7%. The densities of the identified weeds in the experimental area, from low to high, were calculated as follows: in Black textile cover application 0.22, in Black plastic cover 1.63, in Hand hoeing 35.25, in Glyphosate 21.70, in Flaming method 53.33, in White textile cover 70.84, and 238.07 pcs /m² in the Control plot. The success rates in weed control method in the experimental area, sorted from highest to lowest, are as follows: Black textile cover application was determined to be 99.91%, Black plastic cover 99.37%, Glyphosate 90.89%, Hand hoeing 85.19%, Flame weeding 77.60%, and White textile cover 70.24%. The effect of weed control methods on cherry plant height development was as follows: in Black textile cover aplication 26.51, in Black plastic cover 255.58, in Hand hoeing 253.85, in Glyphosate 253.64, in Flaming method 247.43, in White textile cover 244.72 and 242.18 cm in the Control plot. The effect of weed control methods on the main stem diameter development of the cherry was as follows: Black textile cover 9.94, Black plastic cover 9.85, Hand hoeing 9.47, Glyphosate 9.42, Flaming method 9.10, White textile cover 9.10, and 8.71 cm in the Control plot. The effect of weed control methods on the cherry length of fruit branch was as follows: in Black textile cover aplication 109.56, in Black plastic cover 108.35, in Glyphosate 106.59, in Hand hoeing 105.54, in Flaming method 100.76, in White textile cover 98.27 and 96.03 cm in the Control plot. The effect of weed control methods on the cherry number of buds on fruit branch was as follows: in Black textile cover aplication 70.08, in Black plastic cover 69.07, in Glyphosate 66.08, in Hand hoeing 65.55, in Flaming method 59.67, in White textile cover 58.12 and 56.95 buds in the Control plot.