Büyümenin itici gücü olarak dış ticaret: Kırgızistan örneği
Foreign trade as a stimulus of growth: Kyrgyzstan case
- Tez No: 615340
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜRAN, DOÇ. DR. ÖMER SELÇUK EMSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Sanayi inkılabı öncesinde ülkeler arasındaki farklılıklar zenginlik ve fakirlik olgusu olarak tanımlanırken; sanayi inkılabı sonrasında, bu, gelişmişlik farkı olarak nitelendirilmeye başlamıştır. Gelişmişlik farklarının ortaya çıkması ve bu farklılıkların giderek daha fazla derinleşmeye başlamasıyla birlikte, II. Dünya Savaşı sonrasında, iktisat literatürü de hem kalkınma iktisadının doğuşuna şahit olmuş hem de bu gelişmişlik farkını gidermeye yönelik politika arayışlarına ağırlık verir olmuştur. Dünyada gelişmişlik farklılıklarının azaltılması, dolayısıyla refah seviyesinin ve hayat standardının yükseltilmesi, ülkelerin politika belirleme çabaları içerisinde önemli bir rol oynamıştır. Bu sebeple, az gelişmiş ülkeler için ekonomik büyüme performansının artırılması gerekmekte; bunun gerçekleşmesi için de uygun politikaların-stratejilerin seçilmesine ve uygulanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin, refah düzeylerini artırma amaçlarının gerçekleştirmede karşı karşıya bulundukları iki temel sorun, tasarruf açığı ile dış ticaret açığıdır. Özellikle dış ticaret açıklarının kapatılması için ya döviz tasarrufu sağlayıcı sanayileşme stratejilerinin ya da döviz gelirlerini artırmaya yönelik stratejileri uygulanması iki uç politika önermesi olarak ortaya çıkmıştır. Bu iki uç politika önermesinden döviz kazandırıcı işlemlerin, yani ihracat gelirlerini artırmaya yönelik politika uygulamalarının Güney Doğu Asya ülkeleri deneyiminde oynadığı başarılı rol göz önüne alınarak 1990'lardan sonra, çoğu gelişmekte olan ülke arasında sanayileşme stratejisini ihracata yönelik büyüme yönünde değiştirerek, döviz gelirlerini artırmak suretiyle tasarruf ve döviz açığını kapatacak dış ticaret politikaları uygulamak popüler hale gelmiştir. ii Bağımsızlığına yeni kavuşmuş geçiş ekonomilerinden biri olan Kırgızistan, geçişin ilk yıllarında yaşadığı resesyonun derin izlerini silme ve ekonomik hayatını liberal kurallara göre inşa etme yolunda hızlı adımlar atarak, gelişmiş ülkeler ile arasındaki farkı giderme konusunda yoğun çabalara girişmiştir. Bu çalışmada, serbest pazar ekonomisinin kurallarını ekonominin hemen hemen her alanında uygulamaya çalışan Kırgızistan'ın dış ticaret yapısı irdelenerek; ihracatın ve bir bütün olarak dış ticaretin etkisi literatürde geliştirilmiş popüler modeller yardımıyla incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Before industrial revolution, the differences between countries were described in terms of their wealth or poverty. After the industrial revolution took place, this structure was being defined in terms of changes and the level of countries development. With getting considerable differences in the levels of countries development and getting more profound differences every year, after the Second World War, an importance has been given to a new conception in economics –“Development Economics”– and also to searching of policies as a solution. Decreasing of differences in development levels in the world, as well as increasing of wealth level and living standards became one of the first main factors that determine the policy of the country. Thus, the process of economic growth of less developed countries must be accelerated; to contribute to this process, an appropriate policy and strategies must chosen and applied. Two main problems preventing and increase of wealth level of developing countries are a saving deficit and a foreign trade deficit. To cover the foreign trade deficit, two end-point policies have occurred, such as an industry strategy that helps to create currency savings, and a currency revenue increaser policy. An application of the currency revenue increaser policy, that means an increase of export revenues, has become popular in the developing countries, taking into consideration its successful role in experience of the South-East Asian countries, while during the 1990's past period most of the above countries changed their policy to the strategies based on export growth and to foreign trade policies in order to cover their currency deficit and create currency savings by increasing the currency revenues. iv Kyrgyzstan, being one of the transition countries, which has recently gained its independence, has been trying to erase the deep wounds of the recession at the beginning of the transition years and, nowadays, it endeavors to minimize the gap between the developed countries and itself by adapting to market economy. In this paper, there have been examined the foreign trade structure of Kyrgyzstan, being the country to adapt its free market economy in every field, as well as the role of export and foreign trade activities in economic growth, by using the popular models developed in modern studies and literature concerned.