Hemşireler ile hekimler arasında iş birliği ve bu iş birliği düzeyinin hekimlerin ve hemşirelerin iş doyumları düzeyine etkisi
The cooperation between nurses and physicians and their effect on the level of work association levels of physicians and nurses
  1. Tez No: 615355
  2. Yazar: MEHMET EMİN YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık ekibinin en çok göz önünde olan üyeleri olan hekim ve hemşirelerin aralarındaki iş birliği ile sağlık kurumlarında en üst düzeyde hizmet kalitesi gerçekleştirilir. Buna bağlı olarak kurumdan hizmet alan hastalarda memnuniyet artar. Bu çalışma, hemşireler ve hekimler arasındaki iş birliğini değerlendirmek ve hekim-hemşire iş birliğinin iş doyumu ile ilişkisini araştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bu araştırma Güney Doğu Anadolu bölgesinin iki farklı ilinde yer alan iki kamu hastanesinde çalışan hemşireler ve hekimlerden oluşan örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini ilgili illerde bulunan kurumlarda çalışan toplam 1099 hekim ve hemşire oluşturmuştur. Çalışma örneklemine alfa 0,05 kabul edilebilir hata oranı için %98 güven aralığında birinci kurumdan 246, ikinci kurumdan 240 hekim ve hemşire dâhil edilmesi gerektiği belirlenmiş ve birinci kurumdan 260, ikinci kurumdan ise 275 kişi dahil edilmiştir. Çalışma toplam 535 kişi ile yürütülmüştür. Veriler, kişisel ve mesleki özellikleri belirlemeye yönelik 12 soruluk soru formunu, Hekim-Hemşire iş birliği düzeylerini ölçmek üzere geliştirilmiş olan“Jefferson Hekim-Hemşire İş Birliği Ölçeği”ni, iş doyum düzeyini belirlemek için“Minnesota İş Doyum Ölçeği”ni içeren bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Jefferson Hekim-Hemşire İş Birliği Ölçeği madde toplam puan ortalamanın hekimler için 45,71±6,03, hemşireler için ise 49,46±5,52 olduğu saptanmıştır. Minnesota İş Doyum Ölçeği madde toplam puan ortalaması hekimlerde 67,81±14,36, hemşirelerde ise 59,31±11,80 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The highest level of service quality is realized in the health institutions with the collaboration of the nurses and physicians who are the most important members of the health team. According to this fact, satisfaction increases in patients who receive service from the institution. This study was planned as a descriptive study to evaluate the collaboration between nurses and physicians, and to investigate the relationship between collaboration and job satisfaction levels of them. This research was carried out on the sample that consisted of nurses and physicians working in two public hospitals in two different provinces in South East Anatolia. The universe of the study was consisted of 1099 nurses and physicians who were working in these two hospitals. It was determined that there should be 246 physicians and nurses from the first institution with an acceptable error rate 0.05 and 240 physicians and nurses from the second institution, and 275 people from the first institution and 275 people from the second institution were included to the study sample. Study was carried out on a sample consisted 535 nurses and physicians. Data were collected by a survey including a twelve itemed questionnaire, Jefferson Scale of Attitudes Toward Physician-Nurse Collaboration which had been developed to evaluate the level of physician and nurse collaboration and Minnesota Satisfaction Questionnaire which had been developed to evaluate the level of job satisfaction. The mean total score was 45.71±6.03 for physicians and 49.46±5.52 for nurses for the Jefferson Scale of Attitudes Toward Physician-Nurse Collaboration. The mean total scores of the Minnesota Satisfaction Questionnaire were67.81±14.36 for physicians and 59.31±11,80 for nurses. The correlation coefficients, which shows the relationship between the scales were r= -.180 for physicians and r=.125 for nurses. As a result of the study, it was determined that as the level of collaboration of the physicians increased, the job satisfaction decreased and oppositely the job satisfaction increased as the level of cooperation increased in the nurses.