İstanbul'da bir aile sağlığı merkezine kayıtlı bireylerin akılcı ilaç kullanım uygulamalarının belirlenmesi
Determining the rational drug use practices of individuals registered at a family center in istanbul
  1. Tez No: 615363
  2. Yazar: MEKİYE İLHANLI YARAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ULUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, bir aile sağlığı merkezine kayıtlı bireylerin akılcı ilaç kullanımına yönelik uygulamalarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini 530 kişi oluşturdu. Veriler, sosyodemografik özellikler ve ilaç kullanım davranışlarını içeren anket formu kullanılarak toplandı. Katılımcıların yaş ortalaması 34,6 yıldır; %72,6'sı kadın, %68,5'i evli, %29,4'ü lise, %28,7'si üniversite mezunudur. Katılımcıların %68,1'i akılcı ilaç kavramını duymadığını, %40'ı muayene olmadan ilaç almadığını, %75,3'ü komşu /yakınlarının tavsiyesiyle ilaç kullanmadığını, %72,5'i kullandığı ilaçlar bitmeden ilaç yazdırmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların %71,2'si ilaçların kullanma talimatını okuduğunu, %39,1'i ilacı şikayeti geçene kadar kullandığını, %41,9'u ilaçları düzenli kullanmada güçlük çektiğini, %68,3'ü ilaçların etki/yan etkisi ile ilgili eğitim almak istediğini belirtmiştir. Katılımcıların %76,8'i evde kullanılmamış veya yarım kalmış ilaç bulundurduğunu ve en fazla (%92,5) bulundurulan ilaçların ağrı kesiciler olduğunu, %78,1'i ilaçları kullanma talimatına uygun koşullarda sakladığını belirtmiştir. Katılımcıların %61,1'i kullanılmayan ilaçları isteyen tanıdıklarına verdiğini, %34,9'u çöpe/tuvalete attığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the rational drug use practices of individuals registered at a family health center. The sample of this descriptive study consisted of 530 people. Data were collected using a questionnaire on sociodemographic characteristics and drug use behaviors. The mean age of the participants was 34.6 years. Of the participants, 72.6% were women, 68.5% were married, 29.4% were high school graduates and 28.7% were university graduates. Of them, 68.1% had not heard about the concept of rational drug use, 40% did not take drugs without first getting examined, 75.3% did not take drugs on the advice of their neighbors/relatives, and 72.5% did not get a prescription before running out of the drugs they used. Furthermore, 71.2% of the participants read drug usage instructions, 39.1% used the drug until the complaint subsided, 41.9% had a hard time using the prescribed drugs regularly and 68.3% wanted to obtain information on the effects/side effects of drugs. Additionally, 76.8% of the participants stored unused or unfinished drugs at home, with the most commonly (92.5%) stored drugs being painkillers, 78.1% stored drugs according to instructions, 61.1% gave unused drugs to relatives wanting them, and 40.2% discarded them in the trash bin/toilet.