Osteoartriti olan obez bireylerde ağırlık kaybının osteoartrit semptomlarına etkisi
The effect of weight loss on osteoarthritis symptoms in obese patient with osteoarthritis
  1. Tez No: 615364
  2. Yazar: NESLİHAN DÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nutrition and Dietetics, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Obezite, günümüzde en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır ve birçok hastalık için risk faktörüdür. Diz osteoartriti (OA), oldukça yaygın olarak görülen eklem hastalığıdır ve obezite diz OA'sı için değiştirilebilir bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Vücut kütlesindeki her 5 kg'lık artış, OA riskini %35 arttırmaktadır. Bu araştırmanın amacı; diz osteoartriti ve obezite tanısı almış gönüllü bireylerin diyet müdahalesi ile en az %10 ağırlık kaybını sağlayarak, OA semptomlarının azaltılmasıdır. Açık, kontrolsüz randomize bir araştırma olarak Haziran 2018- Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği'ne başvuran hastalarla gerçekleştirildi. Çalışmaya Kellgren-Lawrence radyolojik sınıflamasına göre Evre≥2 diz OA'sına sahip, obezite (BKİ≥30 kg/m2) tanısı almış, yaş ortalaması 58±10,9 yıl, 4 erkek, 36 kadın olmak üzere 40 gönüllü birey dahil edildi. Bireylere 16 hafta boyunca %50-60 karbonhidrat, %15-20 protein ve %25-30 yağ içeren diyet programı verilerek ağırlık kaybetmeleri planlandı ve haftalık kontrollerle beslenmeleri takip edildi. Ağrı, tutukluk ve fiziksel fonksiyonlarının değerlendirilmesinde WOMAC OA indeksi kullanıldı. Hastaların verileri aylık periyotlarla kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most important health problems these days and a risk factor for several diseases. Knee osteoarthritis (OA) is a very common joint disease and obesity is accepted as an alterable risk factor for knee OA. Each 5 kg raise in body mass increases the risk of OA by 35%. This study aims to reduce the symptoms of OA by providing at least 10% weight loss by means of diet for volunteer people diagnosed with knee osteoarthritis and obesity. The study was conducted as an open, uncontrolled randomized research with the patients applying to Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital – Orthopedics and Traumatology Outpatient Clinic between the dates of June 2018 and Mart 2019. Having knee OA Grade≥2 according to Kellgren-Lawrence radiological classification and diagnosed with obesity (BMI≥30 kg/m2), 40 volunteers (age average: 58±10.9 years, 4 males, 36 females) were included in the study. The patients were intended to lose weight through a 16 weeks-long diet program containing 50-60% carbohydrate, 15-20% protein and 25-30% fat and their nutrition were followed by weekly inspections. WOMAC OA index was used for the evaluation of pain, stiffness and physical functions. Data of the patients were recorded in monthly periods.