E-sağlık girişimlerinin yaşlı bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of e-health interventions on healthy lifestyle behaviors and quality of life of elderly people
- Tez No: 842458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma ile yaşlı bireylere e-Sağlık girişimi şeklinde uygulanan Sağlığı Geliştirme Programının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amaçlandı. Araştırma randomize olmayan gruplarda ön test-son test kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü tasarım şeklinde yürütüldü. Çalışmanın örneklemini İzmir'de bir aile sağlığı merkezine kayıtlı 65-80 yaş grubu, işitme, konuşma ve zihinsel engeli olmayan, eğitim videolarını kabulü ve oynatmaya uygun akıllı telefona sahip olan gönüllüler oluşturdu (deney grubu=48, kontrol grubu=49). Deney grubuna, Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeli'ne temellendirilen, sağlık sorumluluğu, beslenme, fiziksel aktivite ve stres yönetimi konularını içeren, uzaktan sağlık eğitimleri, danışmanlık ve rehberlik şeklinde planlanan Sağlığı Geliştirme Programı uygulandı. Veriler“Katılımcı Tanıtım Formu”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”ve“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (WHOQOL-BREF)”ile toplandı. Her iki grup sonuç değişkenleri yönünden uygulama öncesi, uygulama sonrası birinci hafta ve uygulama sonrası üçüncü ayda olmak üzere üç kez değerlendirildi. Veriler, sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, Shapiro-Wilk testi, t testi ve ki-kare testi ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile değerlendirildi. Etki büyüklüğü Cohen's d ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to examine the effect of the Health Promotion Program implemented in the form of an e-Health initiative on healthy lifestyle behaviors and quality of life. The research was conducted in non-randomized design groups, with a pre-test-post-test control group, repeated measures design. The sample of the study consisted of volunteers aged 65-80, registered to a family health center in Izmir, who did not have hearing, speech, and mental disabilities, and who had a smart phone suitable for accepting and playing educational videos (experimental group=48, control group=49). The Health Promotion Program, based on Pender's Health Promotion Model, including health responsibility, nutrition, physical activity, and stress management, planned in the form of distance health education, guidance, and counselling, was applied to the experimental group. Data were collected with the“Participant Introduction Form”,“Healthy Lifestyle Behaviours Scale II”and the“World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF)”. The groups were evaluated before the program, in the first week after the program and in the third month after the program. Data were evaluated by number, percentile, mean, standard deviation, Shapiro-Wilk test, t-test and chi-square test, and analysis of variance in repeated measures. Effect size was calculated with Cohen's d.