Sıçanlarda lipopolisakkarit ile oluşturulan yangıda 15-deoksi-PGJ2 uygulamasının yangı önleyici etkisinin araştırılması
Investigation of The Anti-inflamatory Effect of 15-deoxy-PGJ2 in the Inflammation Induced by Lipopolysaccharide in Rat
- Tez No: 615369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOCASARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada sıçanlarda lipopolisakkarit (LPS) ile oluşturulan yangıya karşı 15-deoksi-Δ12,14-Prostaglandin J2(15d-PGJ2)'nin yangı önleyici etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada her grupta 18 adet olmak üzere toplam 72 adetWistar Albino erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlara ad libitum pelet yem ve su verildi. Kontrol, 15d-PGJ2, LPS ve 15d-PGJ2+LPS olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna 4 gün süreyle periton içi (pi) % 0,1 dimetilsülfoksit (DMSO) içeren serum fizyolojik verildi. 15 d-PGJ2 grubuna 3 gün süreyle pi 40 µg/kg/ca/gün 15d-PGJ2, LPS grubuna tek doz (4.gün) pi 15 mg/kg/ca LPS uygulandı. 15d-PGJ2+LPS'nin birlikte verildiği gruba ise 3 gün önceden 40 µg/kg/ca/gün 15d-PGJ2, 4.gün tek doz LPS 15 mg/kg/ca miktarlarında verildi. Lipopolisakkarit uygulaması sonrasında her gruptan rastgele seçilen 6'şar hayvandan 4., 8. ve 24. saatlerde kan ve karaciğer-böbrek örnekleri alındı. Serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST), kreatinin, albümin ile tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), interlökin-1beta (IL-1β), IL-6, indüklenen nitrik oksit sentaz (iNOS) ve siklooksijenaz enzim-2 (COX-2) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca karaciğerve böbrek örneklerinde histopatolojik incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the anti-inflamatory effect of 15-deoxy-∆12,14-Prostaglandin J2 (15d-PGJ2) against inflammation induced by lipopolysaccharide (LPS) in rats. A total of 72 Wistar Albino male rats, 18 in each groupwere used in the study. The rats were given pellet feed and water ad libitum. A total of 4 groups were created including control, 15d-PGJ2, LPS and 15d-PGJ2+LPS. The control group was given saline containing 0.1% dimethylsulfoxide (DMSO) intraperitoneally (i.p) for 4 days. 15d-PGJ2 group was given i.p 40 µg/kg/b.w/day 15d-PGJ2 for 3 days, LPS group was given a single dose (on day 4) 15 mg/kg/b.w i.p LPS. 15d-PGJ2+LPS group was given 40 µg/kg/b.w/day 15d-PGJ2 i.p for 3 days and a single dose LPS 15 mg/kg/b.w on day 4. blood, liver and kidney samples were taken from randomly selected animals from each group at the 4th, 8th and 24th hours after the LPS administration. Alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), creatinine, albumin, tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interleukin 1-beta (IL-1β), interleukin (IL-6), inducible nitric oxide synthase (iNOS) and cyclooxygenase enzyme-2 (COX-2) levels were measured in serum samples. Histopathological examinations were performed in liver and kidney samples.