Return on investment in test automation via selenium
Selenıum aracılığı ile yapılan test otomasyonlarının yatırım getirisi
  1. Tez No: 615406
  2. Yazar: DİLARA ATEŞOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yazılım testine yönelik birden fazla yaklaşım vardır. Bu yaklaşımlardan biri olan otomasyon testlerinin konusu teori ve pratikte farklılıklar göstermektedir. Hangi otomasyon testinin elimizdeki projeye uygun olduğunu saptamak için Yatırım Getirisi (YG) hesaplamaları kullanılmalı ve üzerine karar vermelidir. Bu çalışmada, sunucu otomasyonuna uygun test çalışmalarının manevrası ve otomatik test sonuçları belirli bir formüle göre hesaplanmıştır. Bu hesaplamanın bir sonucu olarak, amaç seçilen otomasyon testlerinin Yatırımın iadesi için uygun olduğuna emin olmaktır. Tüm bunlar ışığında, bu çalışmanın ana konusu, otomasyon testleri açısından yatırım getirisi çalışmaları yapmaktır.
Özet (Çeviri)
There are multiple approaches to software testing. One of these approaches, the subject of test automations, differs in theory and practice. The Return on Investment (ROI) calculations should be used to determine which automation tests are the most suitable for the given project. In this study, the manual and automated test results of test runs, which are suitable for server test automation, are calculated according to a certain formula. Based on the result of this calculation, our aim is to ensure that the selected test automation tests are suitable for return of investment. In the light of all these, the main subject of this study is to perform ROI studies in terms of test automation tests.