Kablosuz haberleşme uygulamaları için frekansı ayarlanabilir mikroşerit anten tasarımı
Frequency adjustable microstrip antenna design for wireless communication applications
  1. Tez No: 615434
  2. Yazar: ERKAM TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIK CUMHUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, kablosuz haberleşmenin farklı uygulama alanları için kıvrımlı yama elemanlarını temel alan monopol dört adet anten tasarımları gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında kıvrımlı yama elemanları arasına elektronik anahtar kullanılarak frekansı yapılandırılabilir yeni anten tasarımı, üretimi ve elektromanyetik ölçümleri tez kapsamın da gerçekleştirilmiştir. Yapılan tasarımda temel ışıma elamanı olarak kıvrımlı şerit iletken yapıları kullanılmıştır. Söz konusu yapılar sayesinde uzun iletken yama elemanları kıvrımlı olarak küçük alanlara sığdırılabilmekte ve böylece elektriksel olarak küçük antenler elde edilebilmektedir. Bu tasarımda anahtar konumu açık ve kapalı iken iki ayrı frekans cevabı elde edilmiştir. Söz konusu antenler mikroşerit hat ile beslenmişlerdir. Antenin tasarım süreçleri ve parametrik çalışmaları sonlu elemanlar yöntemini baz alan Ansoft HFSS simülatörü ile yapılmıştır. Üretime geçmeden önce de CST programı ile doğrulanmıştır. Bu tasarımlardan bazılarının prototip üretimleride gerçekleştirilmiş olup geri dönüş kaybı ölçümleri yapılmış, simülasyon ve ölçüm sonuçları uyumlu olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four monopoly antenna designs based on me patch elements for different application areas of wireless communication have been realized. In addition to this, new antenna design, production and electromagnetic measurements which can be configured with electronic switch between the curved patch elements have been realized within the scope of the thesis. In the design, corrugated strip conductor structures are used as the basic radiating element. By means of these structures, the long conductive patch elements can be folded into small areas so that electrically small antennas can be obtained. In this design, two separate frequency responses are obtained when the switch position is on and off. The antennas are fed by microstrip line. The design processes and parametric studies of the antenna are carried out with Ansoft HFSS simulator based on finite element method. It was also validated with CST before production. Prototype production of some of these designs has been realized and return loss measurements have been made, simulation and measurement results have been obtained in harmony.