Koyunlarda bağışıklık mekanizması ile ilişkili bazı genlerin periferal tek çekirdekli kan hücrelerinde (PBMC) real-time ekspresyon analizi yöntemi ile incelenmesi
Investigation of some genes related with immune mechanism by real-time expression analysis method in peripheral blood mononuclear cells (PBMC)
  1. Tez No: 615454
  2. Yazar: ESMA GAMZE AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelecekte doğal kaynaklarda azalma ve küresel ısınma sebebiyle entansif hayvan yetiştiriciliğinden ekstansif hayvan yetiştiriciliğine doğru yönelim olacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla ekstansif hayvancılığın sürdürülmesi için yaşadığı bölgelere adapte, olumsuz çevre koşullarına dayanıklı ve hastalıklara dirençli yerli hayvan ırklarının önemi giderek artacaktır. Bu çalışmada Akkaraman ırkı kuzulara bağışıklık sistemini uyaran Lipoteikoik asit (LTA, 50 μg/kg), Lipopolisakkarit (LPS, 20 μg/kg) ile LTA-LPS karışımı (50 μg/kg + 20 μg/kg) ve PBS (kontrol, 250 μl) intranazal yolla uygulanmıştır. Aynı bakım ve besleme şartlarında bulunan toplam 28 baş Akkaraman ırkı (üç aylık) kuzu LTA (n=7), LPS (n=7), LTA+LPS (n=7) ve kontrol grubu (n=7) olacak şekilde dört gruba ayrılmıştır. Uygulama sonrası 24. saat ve 7. günde izole edilen periferal tek çekirdekli kan hücrelerinde (Peripheral blood mononuclear cells, PBMC) immun yanıtın oluşumunda görev alan TLR2, TLR4, MyD88, TRAF6, TNF-α, IL-1ß, IL-6, IL-10, NF-κß, IFNγ genlerinin ve house-keeping genlerden GAPDH ve ß-actin'e göre ekspresyon farklılıklarının incelenmesi hedeflenmiştir. Yapılan qRT-PCR analizi sonucunda; 24.
Özet (Çeviri)
It is expected that there will be a shift from intensive animal husbandry to extensive animal husbandry due to the decrease in natural resources and global warming in the future. Therefore, in order to maintanence of extensive animal husbandry will be achieved with indigenous breeds that are resistant to disease, adapted to their region and adapted adverse conditions. In this study, a mixture of Lipoteichoic acid (LTA, 50 μg/kg), Lipopolysaccharide (LPS, 20 μg/kg), LTA+LPS mix (50 μg/kg 20 μg/kg) and PBS (control, 250 μl) was intranasally administered to Akkaraman breed lambs. A total of 28 domestic Akkaraman breed lambs (three month years) with the same feeding and raising conditions were divided into four groups as LTA (n=7), LPS (n=7), LTA+LPS (n=7) and control group (n=7). The aim of this study was to investigate the expression levels of TLR2, TLR4, MyD88, TRAF6, TNF-α, IL-1ß, IL-6, IL-10, NF-κß, IFNγ genes, which were detected on the immune mechanism pathway in peripheral blood mononuclear cells (PBMCs) isolated at 24th hour and 7th day after the administration of the mixture, compared to GAPDH and ß-Actin house-keeping genes.