Topikal veya intravenöz uygulanan traneksamik asitin ratlarda yara iyileşmesi üzerine etkileri
The effects of topical or intravenous tranexamic acid on wound healing in rats
- Tez No: 615482
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yara iyileşmesi tarih boyunca gerek major travmalar gerekse de majör cerrahi girişimler sonrası önemli bir sorun olmayı sürdürmektedir. TA kanama durdurucu olarak cerrahi operasyonlarda intravenöz veya topikal yolla yaygın şekilde kullanılmaktadır. Antifibrinolitik özelliği sayesinde TA; yara yerinde erken dönemde oluşan fibrin tıkacının çözünmesini bloke eder. Bu çalışma rat yara modelinde TA'nin yara iyileşmesi üzerine morfolojik ve histolojik etkileri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada 24 adet erişkin erkek Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Tüm ratlar 8'erlı 3 gruba ayrıldı. Grup 1'e yara oluşumu sonrası serum fizyolojik damlatıldı. Grup 2'ye cilt yarası oluşturulup topikal TA uygulandı. Grup 3'e yara oluşturulmadan önce intravenöz TA uygulandı sonrasında yara oluşturuldu. Grupların belli günlerde (0-3-7-10-14. günler) yara çapları fotoğraflandı. 14 gün sonra süreç tamamlanıp sakrifiye edildi. Histopatolojik sonuçları ve yara çapları kıyaslandı. Sonuçlar: Grup 1, grup 2 ve grup 3'ün lenfosit sayısı ve PMNL değerleri, skar kalınlığı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,087; p=0,994; p=0,098). Grup 1, grup 2 ve grup 3 fibroblast sayısı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,018). Grup 1 fibroblast sayısı değerleri grup 2'den istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuş (p=0,002), diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,05). Grup 1, grup 2 ve grup 3 kollajen yoğunluğu (%) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,049). Grup 1 kollajen yoğunluğu (%) değerleri grup 2 ve grup 3'den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,016, p=0,044), grup 2 ve grup 3 arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,999). Grup 1, grup 2 ve grup 3'ün yara çapı 3. ve 7.gün değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,074, p=0,978). Grup 1, grup 2 ve grup 3'ün yara çapı 10.gün değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Grup 1 yara çapı 10.gün değerleri grup 2 ve grup 3'den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,001); grup 2 ve grup 3 arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,998). Grup 1, grup 2 ve grup 3 yara çapı 14. gün değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Grup 1yara çapı 14. gün değerleri grup 2 ve grup 3'den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,001, p=0,0001); grup 2 ve grup 3 arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,144). Çıkarımlar: TA'nin topikal veya intravenöz uygulamansı yara iyileşmesi üzerine pozitif yönde etki eder. Anahtar Kelimeler, Traneksamik asit, yara iyileşmesi, rat
Özet (Çeviri)
Objective: Wound healing continues to be a major problem throughout history, both major traumas and major surgical interventions. TA is commonly used intravenously or topically in surgical operations to limit bleeding. Due to its antifibrinolytic properties, TA; blocks the dissolution of the early fibrin plug in the wound site. This study aims to evaluate the morphological and histological effects of TA on wound healing in a rat wound model. Materials and Methods: In this study, 24 adult male Wistar Albino rats were used. All rats were divided into three groups. Group 1 was treated with saline solution after wound formation. Group 2 was treated with topical TA. In group 3, intravenous TA was applied before the wound was created and then the wound was created. The wound diameters of the groups were photographed on certain days (0-3-7-10-14). After 14 days, the process was completed and sacrificed. Histopathological results and wound diameters were compared. Results: No statistically significant difference was observed between the lymphocyte count, PMNL and scar thickness values of group 1, group 2 and group 3 (p = 0.087; p = 0.994; p = 0.098). A statistically significant difference was observed between group 1, group 2 and group 3 fibroblast count values (p = 0.018). Group 1 fibroblast count values were significantly lower than group 2 (p = 0.002), but no statistically significant difference was observed between the other groups (p = 0.05). There was a statistically significant difference between group 1, group 2 and group 3 scar density (%) values (p = 0.049). Scar density (%) values of group 1 were found to be significantly higher than group 2 and group 3 (p = 0.016, p = 0.044). There was no statistically significant difference between the wound diameter 3rd and 7th day values of group 1, group 2 and group 3 (p = 0.074, p = 0.978). There was a statistically significant difference between the wound diameter 10th day values of group 1, group 2 and group 3 (p = 0.0001). Group 1 wound diameter 10th day values were significantly higher than group 2 and group 3 (p = 0.001); There was no statistically significant difference between group 2 and group 3 (p = 0.998). Statistically significant difference was observed between group 1, group 2 and group 3 wound diameter 14th day values (p = 0.0001). Group 1 wound diameter 14th day values were significantly higher than group 2 and group 3 (p = 0.001, p = 0.0001); There was no statistically significant difference between group 2 and group 3 (p = 0.144). Conclusions: Topical or intravenous administration of TA has a positive effect on wound healing. KEY WORDS, tranexamic acid, wound healing, rat