Tıbbi ozon terapisi yayınlarının bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of medical ozone therapy articles
  1. Tez No: 965378
  2. Yazar: LEVENT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DELEN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Solunduğunda ciddi toksik etkilere yol açabilen ozon gazıyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, 1990'ların ortalarından sonra bu gazın hassasiyetle ayarlanmış düşük dozlarının çeşitli hastalıkların tedavisinde etkinlik gösterebileceğini kanıtlamaya başlamıştır. Ekstrakorporeal ozonlanmış kanın intravenöz, oksijen-ozon karışımının subkutan veya intramuskuler, ozonlanmış su/yağın topikal ugulanması gibi çeşitli yollarla uygulanan ozon terapisinin hasta bireyin hücresel antioksidan sistemini uyararak oksidan stresle başa çıkmada büyük fayda sağladığı anlaşılmıştır. Özellikle oksidan stresin büyük rol oynadığı kronik ve enfeksiyöz hastalıkların tedavisinde, yara iyileşmesinde, ozon terapisinin etkinliği ile ilgili araştırmalar zamanla yoğunlaşmış ve önem kazanmıştır. Bu araştırmada ozon terapisinin geçmişten günümüze tedavi amaçlı uygulanmasıyla ilgili çok yönlü bir bibliyometrik analiz yapılarak, bilimsel literatüre katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Bu amaçla, ozon terapisini konu alan ingilizce dilindeki bilimsel makaleler WoS veri tabanında zaman kısıtlaması olmaksızın taranarak seçilmiş, ardından bu makalelerin Citespace ve VOSviewer yazılımlarından faydalanarak bibliyometrik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, bu alana kronolojik olarak en çok katkı sağlayan ülke, kurum, yazar ve yayınlar, en çok atıf alan yazar ve yayınlar, yayınların en çok yayımlandığı dergiler belirlenmiş, ozon terapisi alanında en çok araştırılan konu ve anahtar kelimelerin kümelenme ve zaman çizelgesi analizleri gerçekleştirilerek elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, ozon terapisinin bilimsel araştırma bulguları ışığında, çeşitli hastalıkların tedavisinde faydalı olabileceği ve zamanla önem kazandığı anlaşılmıştır. İleriye dönük olarak, ozon terapisi ile mevcut tedavi protokollerinin karşılaştırıldığı randomize-kontrollü klinik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Böylelikle, maliyeti oldukça düşük ve hastaya kolayca uygulanabilen ozon terapisinin translasyonel tıp yaklaşımıyla klinik etkinliği değerlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Scientific research on ozone gas, which can cause serious toxic effects when inhaled, has begun to prove after the mid-1990s that precisely adjusted low doses of this gas can be effective in the treatment of various diseases. It has been understood that ozone therapy, which is applied in various ways such as extracorporeal ozonized blood intravenously, oxygen-ozone mixture subcutaneously or intramuscularly, and topical application of ozonized water/oil, provides great benefits in coping with oxidative stress by stimulating the cellular antioxidant system of the patient. In particular, research on the effectiveness of ozone therapy in the treatment of chronic and infectious diseases, where oxidative stress plays a major role, and in wound healing, has intensified and gained importance over time. In this study, it was aimed to contribute to the scientific literature by conducting a multifaceted bibliometric analysis on the application of ozone therapy for therapeutic purposes from past to present. For this purpose, scientific articles in english language on ozone therapy were selected by scanning the WoS database without any time constraints, and then bibliometric analysis of these articles was performed using Citespace and VOSviewer software. The countries, institutions, authors and publications that contributed mostly to this field, the most cited authors and publications, the journals in which the publications were mostly published were determined in a chronological basis, and the acquired data were evaluated by performing cluster and timeline analyses of the most researched topics and keywords in the field of ozone therapy within the scope of the research. In conclusion, it was understood in the light of scientific research findings that ozone therapy could be beneficial in the treatment of various diseases and has gained importance over time. Randomized-controlled clinical studies comparing ozone therapy with existing treatment protocols are needed to perform in the future. Thus, the clinical effectiveness of ozone therapy which is quite low-cost and easily applicable to the patient can be evaluated with the translational medicine approach.