Kars merkez'e bağlı köylerde yaşayan insanların şarbon hastalığına yönelik bilgi durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge status, about anthrax disease, of people who are living in the villages of Kars center
- Tez No: 615486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNALİ ÇATAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Kars Merkez'e bağlı köylerde yaşayan 18 yaş ve üzeri şarbon hastalığı hakkındaki bilgi durumu ve bilgi durumuyla ilişkili etkenleri tespit etmek amaçlandı. Kesitsel olarak planlanan bu çalışma Kars Merkez'e bağlı köylerde yürütüldü. Çalışmanın evrenini Kars Merkez'e bağlı köylerde ikamet eden 18 yaş ve üzeri 20085 kişi oluşturdu. Örneklem büyüklüğü 377 kişi olarak hesaplandı. Basit rastgele örnekleme yöntemiyle 15 köy belirlendi. Köylerin nüfuslarıyla ağırlıklandırılarak tabakalara dağıtıldı. Veriler yüz yüze görüşülerek toplandı. Veri toplama formunda kişiye ait demografik bilgiler, aile, çevre özellikleri ve şarbon bilgi durumlarıyla ilgili sorular yer almaktadır. Çalışmaya katılanların %51,2'si erkek, yaş ortalaması ise 44,1±15,7'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the knowledge status about anthrax disease and factors related to the knowledge status of individuals aged 18 and older who are living in the villages of Kars Center. This cross-sectional study was carried out in the villages of Kars Center. The universe of the study was 20085 people, aged 18 and older, who resided in the villages of Kars Center. The sample size was calculated as 377 people. 15 villages were selected by simple random sampling method. The sample was stratified to villages populations, according to their weights. Data were collected by face to face interviews. Data collection form included questions about personal demographic information, family, environmental characteristics and status of anthrax knowledge. 51.2% of the participants in the study were male and the average age is 44.1±15.7.