total diz artroplastisi
total knee arthroplasty
- Tez No: 615495
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Eklemler, günlük aktivitelerimiz sırasında çok önemli görevler üstlenirler. Vücuttaki eklemlerde herhangi birindeki bozukluk, ilgili eklemin fonksiyonunu önemli ölçüde bozar. Yürüme fonksiyonunun en önemli bölümünden birisi olan diz ekleminin bozulmasının, bu işlevi önemli oranda bozacağı açıktır. Bozulan eklemlerin artroplastik yöntemlerle tedavisi eskilere dayanır. 1960'lı yıllardan itibaren, kalça artroplastilerinin başarılı uygulamaları, diz eklemi artroplastisinde de itici güç olmuştur. Başlangıçtaki diz protezlerindeki başarısızlık oranı cesaret kırıcı olmakla birlikte, 1970'den sonraki protez tasarımları ve biyomateryallerin geliştirilmesi ve diz biyomekaniğinin daha iyi anlaşılması ile başarısızlıkları azaltarak, total diz artroplastisini gonartrozun tedavisinde, sıkça tercih edilen bir yöntem haline getirmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de total diz artroplastisi uygulamaları giderek artmakta ve ortopedi camiasında sıkça tartışılan konuların başında gelmektedir. Total diz artroplastisinde kullanılan tasarımlar çeşitlilik göstermekte, her yıl yeni tip dizaynlar öncekilere eklenmektedir. Bu çeşitlilik konuyu anlamakta güçlükler yaratmaktadır. Tez konusu olarak total diz artroplastisini seçmekteki amacım, bu konudaki literatür bilgisini toplamak, temel ve teknik bilgileri anlatmak ve deneyimlerimizi aktarmaktır. Tezimin yazımında, kullanılan Türkçeye sadık kalınmıştır. Anatomik terimler, latince asıllarına uygun olarak, yabancı kökenli sözcükler, Türkçe karşılıkları ile, Türkçe karşılıkları kesin olmayanlar ise olduğu gibi kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Joints play a very important role during our daily activities. Disorder in any of the joints in the body significantly impairs their functions. It is known that the disorder of the knee joint, which is one of the most important parts of the walking function, will significantly disrupt this function. Treatment of disrupted joints with arthroplasty has been used for a long time. Since the 1960s, successful applications of hip arthroplasties have also been a pioneer in knee joint arthroplasty. Although the failure rate in the initial knee prosthesis is discouraging, total knee arthroplasty has become a frequently preferred method in the treatment of gonarthrosis by reducing the failures with the development of prosthetic designs and biomaterials and understanding of knee biomechanics after 1970. Total knee arthroplasty increase in our country as in the World and it is one of the most frequently discussed topics in the orthopedic community. The total knee arthroplasty types are variable, and new types are added to the previous ones every year. This diversity creates difficulties in understanding the subject. The aim of the choosing total knee arthroplasty as a thesis topic, to review literature, to explain basic and technical information and to convey our experience. In my thesis, Turkish was used as the main language. Anatomical terms were used as original Latin words. Also, words of foreign origin were given with their Turkish meanings, and the words with Turkish equivalents are not certain used in foreign origin.