Gençlerde yaşlılık korkusunun sosyodemografik değişkenler bağlamında incelenmesi
Examination of fear of old age in university students in the context of sociodemographic variables
- Tez No: 843099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yaşlanma, zamanla ortaya çıkan ve geri dönüşü mümkün olmayan, organizmadaki fiziksel, yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin tümünü kapsayan bir süreçtir. Her geçen gün yaşlanmanın meydana geldiği insan organizmasında gelişen teknoloji ve sosyal refah politikaları ile birlikte çeşitli müdahaleler gerçekleştirilerek bireylerin yaşam süresinin uzaması sağlanmıştır. Ancak bu durum yaşlılıkta görülen algı ve hafıza zayıflığını, fiziksel güçsüzlüğü, işitme ve görme problemlerini beraberinde getirmiştir. Tüm bu negatif durumlar düşünüldüğünde kişiler yaşlanmaktan korkmakta ve yaşlanmanın getireceği sosyal, fiziksel ve emosyonel durumlara karşı kaygılanmaktadır. Bu durum yaşlı refahı ve yaşlılık çalışmalarının önemini artırmakta ve kapsamını genişletmektedir. Genel olarak bakıldığında refah toplumunda inşa sürecinin mimarları, bugünün gençliğidir. Pek çok alanda toplumsal refaha katkı sağlayacak olan gençlerin yaşlılar, yaşlanma ve yaşlılığa ilişkin tutumları geleceği şekillendiren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada 65 yaş altındaki henüz yaşlı sınıflandırmasına girmeyen kişilerin yaşlılara yönelik tutumlarını etkileyen bir faktör olan yaşlılık korkusu hangi sosyodemografik özelliklere göre nasıl şekillendiğini istatistiksel olarak ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veri toplama amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 15 soruluk“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve 11 soruluk“Yaşlılık Korkusu Ölçeği”kullanılmıştır. Soru formu 65 yaş altındaki henüz yaşlı sınıfına girmeyen 406 bireye Bilgilendirilmiş Onay Formu ile onayları alınarak gönüllü bir şekilde uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS analiz programında tek örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), bağımsız örneklem t testi, parametrik olmayan tek yönlü varyans analiz testi ve korelasyon analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin ilerleyen zamanlarda geliştirilecek olan yaşlılık politikalarında verimlilik açısından fayda sağlayacağı, yeni hizmet modellerinin ve süreçlerinin yapılandırılmasında önemli katkıları olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın bulguları, yaşlılık korkusuyla ilgili farkındalığı artırabilir ve yaşlanma sürecine yönelik olumsuz algıları azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, yaşlılıkla ilgili olumsuz duyguların gençler arasında nasıl değiştiğini anlamak, yaşlı yetişkinlik dönemindeki bireylerin yaşlanmayı daha olumlu bir şekilde kabul etmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aging is a process that occurs over time and is irreversible, encompassing all of the physical, structural and functional changes in the organism. With the developing technology and social welfare policies in the human organism, where aging occurs day by day, various interventions have been carried out and the life expectancy of individuals has been extended. However, this situation has brought about the perception and memory weakness, physical weakness, hearing and vision problems seen in old age. Considering all these negative situations, people are afraid of aging and are worried about the social, physical and emotional situations that aging will bring. This situation increases the importance and expands the scope of elderly welfare and aging studies. Generally speaking, the architects of the construction process in the welfare society are today's youth. The attitudes of young people, who will contribute to social welfare in many areas, towards the elderly, aging and old age appear as a factor that shapes the future. In this context, this study aims to statistically reveal how the fear of old age, which is a factor affecting the attitudes of people under the age of 65 who are not yet classified as elderly, is shaped according to which sociodemographic characteristics. For this purpose, quantitative research method was used in the study, and the 15-question“Sociodemographic Information Form”and the 11-question“Fear of Old Age Scale”prepared by the researcher were used for data collection. The questionnaire was administered voluntarily to 406 individuals under the age of 65, who were not yet classified as elderly, by obtaining their consent via the Informed Consent Form. The data obtained were analyzed using one-sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), independent sample t-test, non-parametric one-way variance analysis test and correlation analysis methods in the SPSS analysis program. It is thought that the data obtained from the research will be beneficial in terms of efficiency in the aging policies that will be developed in the future and will make important contributions to the structuring of new service models and processes. The findings of this study may raise awareness of the fear of old age and help reduce negative perceptions of the aging process. Additionally, understanding how negative feelings about aging vary among young people may help individuals in older adulthood accept aging more positively.