İş sağlığı ve güvenliği performans değerlendirme uygulamalarının iş tatmini üzerine etkisi: Endüstri işletmesi örneği
The effect of occupational health and safety performance evaluation applications on job satisfaction: The example of industrial business
- Tez No: 615518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMED ZAHİD ÇÖGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, Psikoloji, Education and Training, Accidents, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Endüstri alanında teknolojik gelişmelerin ivme kazanması çalışanların sağlığına yönelik tehlikeleri günden güne artırmaktadır. Bu bağlamda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik çalışmalarda önem kazanmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının gerçekleştirilmesinde çalışanların performans değerlendirmelerinin ölçülmesi uygulanabilir stratejilerin oluşması için önem taşımaktadır. Son zamanda tekstil sektöründe üretim taleplerinin artması çalışanların performansı ve iş tatminlerine yönelik çalışmaların artmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada tekstil sektöründe iş sağlığı ve güvenliği performans değerlendirme uygulamalarının iş tatmini üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle iş sağlığı güvenliği ve iş tatmini konularında bilgiler verilmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak genel tarama modeli ile desenlenmiştir. Uşak İli Tekstil Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir tekstil firmasında çalışanlara (n=425); Üngüren (2015) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış“İş Sağlığı ve Güvenliği Performans Değerlendirme Ölçeği”ve Baycan (1985) tarafından Türkçe 'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”uygulanarak çeşitli bulgulara ulaşılmış ve istatistiksel analizler doğrultusunda; çeşitli demografik değişkenlere göre (yaş ve gelir) iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çalışanların iş tatmini düzeylerini olumsuz yönde etkilediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The acceleration of technological developments in the field of industry increases the dangers of employee health day by day. In this context, it gains importance in studies regarding occupational health and safety. Measuring the performance evaluations of the employees is important for the implementation of applicable strategies in the implementation of occupational health and safety practices. Recently, the increase in production demands in the textile industry has led to an increase in the efforts towards employee performance and job satisfaction. In this study, the effect of occupational health and safety performance evaluation practices on the job satisfaction in the textile industry is examined. In line with this purpose, information is given on occupational health safety and job satisfaction. This research was designed with the general screening model by making use of quantitative research methods. For those working in a textile company located in Uşak Textile Organized Industrial Zone (n = 425); Various findings were reached by applying“Occupational Health and Safety Performance Assessment Scale”, whose validity and reliability studies were performed by Üngüren (2015), and“Minnesota Job Satisfaction Scale”, which was adapted to Turkish by Baycan (1985), and in line with statistical analyzes; According to various demographic variables (age and income), it is possible to say that occupational health and safety practices negatively affect the job satisfaction levels of employees.