Iain Banks'in romanlarında postmodern gotik unsurlar
Postmodern gothic elements in the novels by Iain Banks
- Tez No: 615521
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı İskoç yazar Iain Banks'in romanlarını gotik postmodernizmin teorik çerçevesinden incelemektir. Gotik postmodernizm, erken dönem gotik eserlere paralel olarak, Postmodern Edebiyat'ta var olan terörün psikolojik ve felsefi çıkarımlarının açıklanmasıdır. Postmodernizm, çağdaş hayatın tanımlamayan ve sunulamayan korkularını sunmak için gotik prensipleri uyarlamıştır. Bu çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm kısaca gotik kökenleri tanımlamaktadır. Bu bölüm, terimin makul bir tanımı ve akabinde Mezarlık Şairleri'nden özellikle The Castle of Otranto'ya Gotik romanın ortaya çıkışıyla yayılan Gotik Edebiyat'a ilişkin unsurların sunulduğu bir giriş kısmından oluşmaktadır. İkinci bölüm gotik postmodern kurguda ortaya çıkan unsurlara ve özelliklere kısaca değinmektedir. Son bölümde, Iain Banks'in The Wasp Factory, Walking on Glass, Espedair Street ve Canal Dreams romanlarındaki Gotik postmodern unsurlar, karakterlere, olay örgüsü gelişimine ve temalara olan katkıları irdelenerek analiz edilecektir. Bir metindeki gotik ve postmodernist unsurlarla etkileşim içinde olan melez bir tarz olarak Gotik postmodernizm, insanların çağdaş dünyada kendilerinin meydana getirdikleri canavarları ve fobileri araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the works of Scottish writer Iain Banks through the theoretical framework of gothic postmodernism. In defining the genre, gothic postmodernism is an explanation of the psychological and philosophical inferences of terror existing in Postmodern Literature, in parallel with the terror of early gothic works. Postmodernism adapted Gothic principles of fear and terror for representing the unrecognizable and unpresentable fears of contemporary life. This study is divided into three chapters. The first chapter will briefly introduce the origin of Gothic. It will consist of a possible definition of the term, followed by an introductory presentation of aspects concerning the gothic literature, spanning from the emergence of the Gothic novel over Graveyard Poetry to The Castle of Otranto specifically. The second chapter touches briefly on the aspects and features appearing in Gothic postmodern fiction. In the final chapter, Gothic postmodern aspects in Iain Banks' The Wasp Factory, Walking on Glass, Espedair Street and Canal Dreams novels will be analysed by examining their contributions to the characters, the plot development and the themes. Gothic postmodernism as a hybrid mode which interacts with Gothic and postmodernist aspects in a text, seeks the monsters and phobias people have themselves created in the contemporary world.