Tanısal amaçlı yapılan prostat biyopsilerindeki gleason skorları ile radikal prostatektomi örneklerindeki gleason skorlarının uyumuna , biopsi kor sayısının artırılmasının katkısı
The importance of increasing number of biopsy cores to enhance accuracy of the gleason scores between biopsy and radical prostatectomy specimens
  1. Tez No: 614713
  2. Yazar: AŞKIN EROĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN FERRUH ZORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ:Biyopsi kor sayısı arttırılarak biyopsi örneklerinde ki Gleason skoru ile Radikal Prostatektomi örneklerindeki Gleason skoru uyumsuzluğun azaltılıp azlatılamayacağını araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM Mayıs 1998 ve Temmuz 2005 tarihleri arasında Transrektal USG eşliğinde 18-gauge biyopsisi sonucunda klinik lokalize prostat kanseri tanısı alan 392 hastaya radikal prostatektomi uygulanmıştır.Hastaları biyopsi kor sayısına göre iki gruba ayırdık.Grup1:kanser tanısı 'extented' biyopsi ile konan 206 hasta (10 veya daha fazla kor).Grup2:6 kor biyopsi ile kanser tanısı alan 186 hasta (sekstan biyopsi).Hasta yaşı, serum PSA düzeyi, pozitif kor sayısı ve DRM gibi preoperatif klinik değişkenler , biyopsi ile prostatektomi örneği Gleason skorları arasında ki tutarlılığa etkileri yönünden karşılaştırılmıştır.Biyopsiler ve RP örnekleri hem toplem Gleason skorları yönünden tek tek hemde klinik alt gruplara ayrılarak 2-4(iyi diferansiye), 5-6 (orta direransiye),7(orta-kötü direransiye), 8-10 (kötü diferansiye) karşılaştırılmıştır. SONUÇLAR 1.İğne biyopsisi ile radikal prostatektomi materyal Gleason skoru arasındaki uyum , Grup 1'de %56, Grup 2' de %40 bulunmuştur. 2.Tüm olgular değerlendirildiğinde Grup 1' de %34 düşük , % 10 yüksek derecelendirme , Grup 2'de %38 düşük , %22 yüksek derecelendirme yapılmıştır. 3.Biyopsi ve radikal prostatektomi örnekleri arasında Gleason skor uyumu biyopsi kor sayısı arttıkça güçlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the importance of increasing number of biopsy cores to decrease the discrepancy of Gleason scores between biopsy and Radical Prostatectomy (RP) specimens. Materials and Methods: Between May 1998 and July 2005, 392 patients with clinically localized prostate cancer diagnosed by 18 gauge transrectal core needle biopsy underwent RP. We divided the cohort into two groups according to number of the cores obtained by 18 gauge transrectal needle biopsy. The group 1 was composed of 206 patients in whom the diagnosis of cancer was made on extended biopsies (10 or more cores, range 10 to 14, median 11). The group 2 was composed of the remaining 186 patients whose number of the cores was six (sextant core biopsy). Preoperative clinical variables, including patient age, serum PSA, the number of cores positive for cancer and DRE, were compared with respect to the accuracy between the Gleason score on biopsy and prostatectomy specimen. We compared the individual Gleason scores and clinical subgroups of Gleason scores 2-4 (well-differentiated), 5-6 (moderately), 7 (intermediate) and 8-10 (poorly) between the core biopsies and RP specimens. Results: The most of patients were moderately differentiated (Gleason 5-6) in prostate needle biopsy for the two groups (55.3% and 60.2%). The Gleason score of the needle biopsy specimen was identical to that of the prostatectomy specimen in 116 cases (56.31%) and in 76 cases (40.86%) for each group, respectively (Kappa: 0.432 and 0.216 for each group, respectively). The Gleason score of the needle biopsy specimen differed by 1 unit in 56 cases (27.18%) and in 84 cases (45.16%) and by 2 or more units in 34 cases